Какви са ползите от четенето на новородени и недоносени бебета

Какви са ползите от четенето на новородени и недоносени бебета

„Четенето в интензивното неонатологично отделение ми помогна да се почувствам по-близо до синовете си, но има ли наистина полза за новородените бебета?“
В тази статия ще се опитам да проуча научните факти и мненията на експерти и родители, за да разбера.

Един от най-добрите начини, по които намерих връзка с моите синове, когато бяха новородени в интензивното отделение, беше това да им чета.
Тогава гова ми се струваше напразно. Понякога бях в стая с други родители и осъзнавах, че ме чуват да чета глупави рими на глас. И всичко това, докато момчетата ми спяха (през повечето време).

Имаше ли всъщност някакъв смисъл? Както се оказа – да, имало е. Ето и малко повече по темата за ползите от четенето на вашето бебе в Интензивното неонатологично отделение /ИНО/.

Моят опит с четенето на децата ми в интензивното неонатологично отделение

Както споменах, усещането да чета през кутия от плексиглас на синовете си, беше някак несвойствено. Понакога им четях, докато ги държах „кожа-до-кожа“ или докато жена ми ги гушкаше. Но все пак се чувствах някак откъснат. Както повечето преживявания в това приключение – и това беше далеч от очакваното. Въпреки това постоянствах, защото редовно сестрите ни казваха, че това е чудесен начин да помогнем за развитието на момчетата ни.

Различните причини включват:

  • Това би ни помогнало да се свържем с момчетата и да се почувстваме по-близки с тях;
  • Това би успокоило и отпуснало синовете ни;
  • Това би помогнало за развитието на мозъчните връзки;
  • Това би помогнало да минава времето;
  • Това може да откъсне умовете ни от стреса на ситуацията.

Със сигурност мога да кажа, че четенето – след като се оттърсих от мисълта, че ме чуват когато чета – със сигурност ми помогна да се чувствам по-близо до момчетата ни.
Усещах, че е нещо, което мога да направя и да е от полза. Нещо, което често е трудно да се постигне по време на преживяванията в ИНО.
Но наистина ли помагаше толкова много на момчетата? За да разбера повече, се обърнах към Twitter за повече информация – и я открих в изобилие!

Четенето на новородените – какво казват експертите и проучванията?

Мениджърът на центъра за грамотност в Мидълзбро – Алисън Портър любезно сподели богата информация по въпроса за четенето на новородени.

От 2013 г. центърът се занимава с даряване на книги на неонатологии, което се поддържа от издателя Walker. Инициативата е прегърната и адаптирана в отделения „из цялата страна, включително Брадфорд, Стоук и Скарбъроу“.

Отделението по неонатология в Мидълзбро дори е посетено от авторите Джоана Тролоуп и Адел Паркс, които отиват, за да видят и лично как инициативата помага за изграждането на по-добра връзка и психичното здраве на родителите.

Получих също така и по-нататъшно потвърждение от терапевта за новородени и деца – Илейн Макмеън, която посочва: „Четенето на вашето новородено бебе е чудесна възможност за свързване с него чрез комуникация, взаимодействие и развитие.“

Проучване 1: Четене от родителите = по-малко случаи на спадане на сатурацията

Това, че нашите бебета могат да се успокят от гласовете ни, ми се струваше странно, предвид тяхното травматично навлизане в света и физическата бариера между нас.

И все пак проучванията подкрепят тази идея. Едно такова проучване установява, че новородените бебета са преживели по-малко случаи на спадане на сатурацията (спад в насищането на кръвта с кислород) по време на и до един час след четенето от родителите, отколкото преди него.

Опитните родители в ИНО ще познаят твърде добре стреса при спадането на сатурацията и паниката, която може да предизвика, докато машините пищят зловещо. Да се знае, че родителите могат да допринесат за подобряването на този тип инциденти, със сигурност е голямо успокоение.

Изследването заключава:

Говоренето на глас може да бъде важен начин, по който родителите да участват в грижите за недоносените си деца.

М. Скейла, С. Сео, Д. Лий-Парк, С. Маклър, Р. Палафутъс, К. Абубакар. – Ефект от четенето при недоносени бебета върху измерванията на кардиореспираторната стабилност в отделението за интензивно лечение на новородени. J Перинатол. 2018 ноември; 38 (11): 1536-1541. doi: 10.1038 / s41372-018-0198-4. Epub 2018 август 17. PMID: 30120423.

Изследване 2: Изграждане на връзка

Тази статия на Лин Уокър подчертава ползите за родителите. Твърде често родителите, чиито деца са в интензивно неонатално отделения, се оказват неспособни да участват адекватно или да осигурят родителски грижи.

Докладът заключава, че четенето е начин родителите да се чувстват свързани с децата си.

Четенето на бебетата в Интензивното неонатологично отделение е интервенция, която може да свърже родителя и бебето, и е начин, по който родителите да участват в грижите за него. Тази намеса може да има много предимства и може да повлияе положително на отношенията родител-бебе.

Четенето на бебета от родителите в ИНО е интервенция, която може да свърже родителя и бебето, и е начин, по който родителите да участват в грижите.

П. Уокър – Свързване чрез книги: връзка родител-бебе в отделението за интензивно лечение за новородени. Неонатална мрежа. 2013 г. март-април; 32 (2): 104-9. doi: 10.1891 / 0730-0832.32.2.104. PMID: 23477977.

Този документ заключава, че четенето може да има положително въздействие върху връзката родител-бебе.

Проучване 3: Подпомагане на взаимодействието и четенето в по-късно детство

Друго проучване, разкрива ролята на четенето върху взаимодействието между родители и бебета. Изследването, проведено от Джанис Ларивиер и Джанет Реник, също изследва как навикът за четене продължава след изписването от ИНО.

86% от родителите, участвали в проучването, смятат, че четенето на детето им е приятно, като 69% казват, че това ги кара да се чувстват по-близо до бебето си. Родителите от проучването, също са били два пъти по-склонни да четат на децата си след изписването от контролната група (на бебета изписани преди стартирането на програмата за четене).

Изследването заключва:

Подкрепяйте четенето на книги от родители в ИНО за подобряване на взаимодействията между родители и бебета и насърчаване на четенето.

Д. Ларивиер, Д. Реник. – Четене на книжка с картинки на бебета в неонаталното отделение за интензивно лечение като интервенция в подкрепа на взаимодействието между родител и бебе и по-късно четене на книги. Д. Бехав, педиатър. 2011 февруари-март; 32 (2): 146-52. ido: 10.1097 / DBP.0b013e318203e3a1. PMID: 21289497.

Как се чувстват другите родители, които четат на своите бебета?

Предвид собствените ми положителни чувства към четенето в ИНО, исках да разбера какво мислят другите родители.

„Самюел Уилсън, колега и един от татковците в неонатологията, твърдо вярва, че то „работи“. Той с радост споделя, че неговата дъщеря, която е била в ИНО, се научила да чете по-рано от връстниците си. И е уверен, че за това е помогнало четенето в отделението за новородени. Това му спечелило прякора „Roald Dahl татко“( по името на известния английски писател на детски книжки).

Попаднах и на разказ, в който една майка в ИНО споделя мислите си за четенето и как първоначалната ѝ резервираност скоро е била заменена от фокусирането върху ползите. Нейният съвет към родителите в отделението за новородени? Тя казва:

„Просто го направете – в началото се чувствате глупаво, чувствате се неловко, защото в стаята има други родители и между вас има стъкло. Но това успокоява бебето, което може да започне да разбира и да знае, че сте там.

Хана, майка на бебе в отделение за новородени:

„Не бих могла да го кажа по-добре. Говоренето пред публика не е силна страна или приятно преживяване за много хора, така че четенето на глас в стая, пълна с непознати, може да е плашещо. Но повтарям съвета – опитайте се да видите по-голямата картина и се съсредоточете върху ползите за вашето бебе“.

Лора Ан Маккей, част от екипа за набиране на средства в благотворителна организация Bliss, посочва:

„Имам теория, че четенето на бебето помага за връзката с него и на психичното здраве на родителите, тъй като това е „нормално“ нещо, което можете да направите за бебето си, докато е в отделението, дори ако все още не можете да го гушкате, храните, къпете, обличате и др .“

Лора Ан Маккей също споделя анекдотични доказателства, че четенето помага на родителите да разговарят по време на труден момент.

Поглед назад … и напред:

Общото мнение е единодушно: четенето е важно за развитието на децата. Особено за децата, родени преждевременно, които често могат да получат забавяне в развитието или дори да преминат през социално изключване поради тези забавяния.

Преждевременното раждане на синовете ни беше нещо, което ни шокира и изненада, но бързо разбрах, че е наложително да направя всичко по силите си, за да им помогна – дори когато се чувствах безпомощен.

Толкова се радвам, че преодолях неловкостта да чета на глас в онези ранни дни в болницата. Искрено вярвам, че това помогна на момчетата ми да разберат кой съм и успя да допринесе за техния текущ напредък. Те преминават своите основни етапи в развитието и въпреки спънките в ИНО са в добро здраве и се развиват добре.

Четенето е хоби и рутина, които сме спазвали ревностно като родители и това сега дава плодове. Сега, когато уверено се разхождат и изричат първите си думи, и двете ми момчета обичат да избират книга, с която да се занимават – или да разглеждат картини сами, или да я донесат на мен или на майка си, за да им я прочете.

Аз самият съм запален читател и предвид всички трудности, през които преминахме, съм горд, че тази моя черта ни помогна да продължим напред.

Източник и снимка: https://premdad.co.uk
Превод за Фондация „Нашите недоносени деца“: Луиза Попова
Редакция: Женя Драгнева