В България все още липсва достатъчно информация и не е широко достъпен ранния скрининг за това състояние, защото не се поема от НЗОК
Прееклампсията, едно от най-значимите предизвикателства по време на бременността, което изисква повишено внимание и грижа както за бъдещите майки, така и за техните бебета. Защо това състояние е толкова опасно и кои са рисковите фактори, важните аспекти на ранната диагностика и съвременните подходи за превенция на това състояние, ще ви помогнем да разберете с експертната помощ на д-р Васил Калев – акушер-гинеколог и специалист по майчино-фетална медицина в Медицински център „Д-р Щерев“.
А повече за “битката” между плацентата и акушера, свързана с прееклампсията, както я определя той, ще можете да научите от лекцията му в предстоящата Конференция “Родени твърде рано: медицински и социални аспекти от развитието на недоносените деца”, организирана от Фондация “Нашите недоносени деца” която ще се проведе на 16-17 ноември в Интер Експо Център.
Какво е прееклампсията?
Прееклампсията е сериозно и животозастрашаващо усложнение на бременността, което засяга както здравето на бъдещата майка, така и на нейното дете. Състоянието се развива през втората половина на бременността и засяга различни органи на бременната жена, като води до повишено артериално налягане, загуба на белтък в урината и наличие на отоци. Прееклампсията може да засегне от 2 до 8 на сто от всички случаи на бременност, като честотата варира според демографските фактори на различните популации. Пример е по-високата честота при жени от афроамерикански произход, които са изложени на два до три пъти по-висок риск да развият това състояние в сравнение с жените от европеидната раса.
В 30% от случаите прееклампсията води до преждевременно раждане преди 37 гестационна седмица, което е причина и за сериозни здравословни усложнения при новородените. Около две трети от случаите се проявяват след 37 гестационна седмица, което обаче не намалява значително рисковете за майката и бебето. Прееклампсията остава една от водещите причини за майчина и перинатална заболеваемост и смъртност, като над 50 000 жени умират всяка година от усложнения, свързани с това състояние.
Какви са рисковете от прееклампсия?
Усложненията от прееклампсиязаболяване през бременността, характеризира се с наличие на повишено кръвно налягане, повишен белтък в урината след 20 г.с. включват еклампсияхипертонично усложнение на бременността, тежка форма на прееклампсия. Протича с пристъпи от гърчове, безсъзнание, хипертония, отоци. Наблюдава се през втората половина на бременността. (гърчове и кома), инсулти, мозъчен оток, ДИК синдром (дисеминирана интравазална коагулопатиянарушения в кръвосъсирването) и HELLPСиндромът на ХЕЛП е рядко, но опасно акушеро-гинекологично заболяване и има симптомите на тежка форма на прееклампсия. Абревиатурата ХЕЛП идва от английските думи хемолитична анемия (Hemolytic anemia), високи чернодробни ензими (Elevated Liver enzymes), ниски тромбоцити (Low Platelet count). За първи... синдром. Освен за майката, прееклампсията представлява сериозна заплаха и за плода, като намалява притока на кръв към плацентата, което води до затруднено развитие, намалено снабдяване с кислород и повишен риск от вътреутробна смърт. Бебетата, родени преждевременно вследствие на прееклампсия, са изложени на многобройни рискове, свързани с недоносеността – мозъчни кръвоизливи, неонатални гърчове, затруднено дишанеобмяна на кислород и въглероден диоксид в алвеолите (външно дишане) или между кръвта в капилярите и клетките на организма (вътрешно дишане) и продължителна хоспитализация.
Съвременни подходи за превенция
“През последните години съвременното акушерство постигна значителен напредък в превенцията на прееклампсията. Възможно е да се направи скрининг още в първия триместър на бременността, а при жени с висок риск, да се приложат превантивни мерки, които значително намаляват риска от развитие на прееклампсия преди 34 гестационна седмица. Въпреки това, този скрининг все още не е широко достъпен в България – малко медицински центрове го предлагат, а липсата на финансиране от Националната здравноосигурителна каса създава финансови бариери за много бременни” – споделя д-р Васил Калев, акушер-гинеколог и специалист по майчино-фетална медицина.
Защо е важно информираността за прееклампсия?
Исторически, прееклампсията е била разглеждана като „битка“ между плацентата и тялото на майката, без ясна представа за причините зад състоянието. Тя е “битка” и между акушера и плацентата. “Днес обаче разполагаме със съвременни изследвания, които позволяват ранна оценка на риска и навременна профилактика. В последните години на XX в. много неща започнаха да се изясняват, докато се стигне до съвременното акушерство, където все още не можем да лекуваме това състояние, но можем да направим много рано оценка на индивидуалния риск на бременната за прееклампсия и да бъдат взети мерки за профилактика и превенция . За съжаление, в България тази информация все още не достига до всички, които се нуждаят от нея, поради недостатъчната информираност на обществото и липсата на институционална подкрепа”, посочва д-р Калев.
За да се намали майчината и перинатална смъртност, е от изключителна важност да се инвестира в повишаване на информираността и достъпността на скрининга за прееклампсия в цялата страна.”, изтъква той.
Ако темата за прееклампсията ви вълнува и искате да научите повече за превенцията, диагностицирането и управлението на това състояние, ви каним да се присъедините към конференцията „Родени твърде рано“. В рамките на събитието д-р Васил Калев ще проведе лекция, в която ще разкаже повече за съвременните практики и ще сподели ценни насоки, основани на своя професионален опит. На форума ще бъдат обсъдени и други теми, свързани с ранната диагностика и проследяването на състояния, които могат да засегнат бременността, с раждането и развитието на новородените, с фокус върху преждевременното раждане. Конференцията “Родени твърде рано: медицински и социални аспекти от развитието на недоносените деца” ще се проведе за четвърти пореден път на 16 и 17 ноември 2024 г. в Inter Expo Center – София с възможност за участие и онлайн, и ще събере на едно място известни специалисти от страната и чужбина, професионалисти, експерти и родители. По време на събитието те могат да обменят ценни знания, информация и опит.
Конференцията се организира за четвърти пореден път през месец ноември и по случай Световния ден на недоносените деца – 17 ноември, от Фондация “Нашите недоносени деца”. Създадена от 3 майки на недоносени деца, Фондацията е единствената неправителствена организация в България, която работи вече над 12 години в подкрепа на най-малките герои и техните семейства.