Само за две седмици е събрана повече от половината от сумата за така необходимата животоспасяваща апаратура, от която се нуждае спешно неонатологичното отделение в болницата в Хасково. Изключително благодарни сме за широкия отзвук, който среща поредния ни призив в помощ за най-малките пациенти в града, след като през септември миналата година с дарителска кампания пак за броени дни бяха осигурени базисни консумативи и апаратура като бархетни и муселинови пелени за недоносените бебета, нови одеялца и чаршафи за кувьозите и термолеглата, нови матрачета за повивалник, стъклени шишета, електронни везни и електрически кани… Благодарение на всички вас, скъпи дарители, успяхме да осигурим и нов болничен стерилизатор на стойност почти 2000 лв. за отделението, както и 10 болнични легла за новородени с обща стойност 4440 лв.
Защо продължаваме кампанията?
Желанието на Фондация “Нашите недоносени деца” е да продължим усилията си за подобряване на условията и апаратурата в неонатологичното отделение в Хасково и да помогнем за по-качествени грижи за най-малките и крехки пациенти. За нуждата от помощ научихме първоначално от майка на близнаци, родила наскоро в болницата в Хасково, а по-късно и когато се свързахме със завеждащата отделението д-р Красимира Желязкова.
По-висок процент преждевременни раждания в региона
“Недоносените бебета при нас са малко повече от средните за страната, поради спецификите на региона – ние поемаме пациенти от цялата област и често работим със случаи, при които не е била проследявана добре бременността или въобще не е било следена”, споделя д-р Желязкова. “Това води до доста по-висок от средния процент за страната на преждевременни раждания – средно за страната те са малко над 10 процента, а при нас достигат дори до 25 на сто”, допълва тя.
Средно 1000-1100 бебета преминават всяка година през неонатологията в Хасково и около 500 от тях са родени по-рано или се нуждаят от специални грижи. “В момента в отделението се грижим за 8 недоносени бебенца, от които почти всяко е със следене на основни жизнени показатели. Най-малкото от тях е родено с тегло 1 кг в 27-а г.с. на 14 декември”, разказва завеждащата.
За нас дарителската кампания е възможност да допълним и подновим апаратурата, с която разполагаме.
„Изключително благодарни сме за всички дарения за отделението, които ни позволяват да осигурим по-добри грижи за бебетата и подпомагат работата ни. Постоянно получаваме нови неща за малките ни пациенти, последни пристигнаха подаръците за Коледа от инициативата “Да плетем и шием за недоносените бебета” на Фондация “Нашите недоносени деца”, добавя тя.
Д-р Желязкова посочва, че отделението разполага с около 10 кувьоза. “Някои се бракуват, други се нуждаят от поправка, винаги има някой неработещ… Имаме кувьози, които функционират от 80-те години – дрегер кувьози, които не са нивото на по-модерните, но поне поддържат влага и температура и ги използваме. А би било добре да се подновят”, посочва тя.
Най-спешна е нуждата от реанимационна маса, защото в операционната зала е направен ремонт и няма реанимационна маса за новородените с Цезарово сечение, а родилната зала, където е другата реанимационна маса, е далече. “Немалко патологични бременности завършват със секцио и се налага сравнително често да се реанимират деца след раждането”, казва д-р Желязкова. “Голямата ми мечта е да получим такава реанимационна маса с апарат за обдишване, която да бъде в операционната, за да може и при ражданията със секцио да не тичаме през коридорите, особено сега през студените месеци, за да реанимираме бебенцата в родилна зала. А местенето е още по-затруднено при бебета, което не са в добро здравословно състояние или недоносени”, изтъква тя.
Болницата има много отделения, а нашата апаратура е много скъпа.
Завеждащата споделя също така, че от управлението на хасковската болница съдействат с каквото могат, но невинаги успяват да осигурят по-съвременна или по-скъпа техника. “Отделенията са много, а нашата апаратура е много скъпа”, допълва тя. “Бихме имали евентуална нужда и от още един апарат за ЦИПАП, уред, който подпомага дишането с канюлка в нослето и се поддържа бялото дробче и е от полза за бебенцата, които излизат от вентилация. Имаме един много стар, с който се работи по-трудно и един по-новичък такъв апарат, който за момента ни служи”, разказва д-р Желязкова. Винаги има нужда от кувьоз, от монитори, перфузори в отделението.
Мечтаем за неонатология на европейско ниво
В близко бъдеще предстои неонатологичното отделение да бъде преместено в нови и ремонтирани помещения, които вече са уточнени и трябва да бъде направен архитектурен план. Всички се надяват до догодина или колкото се може по-бързо да работят в по-добри условия. “Помещенията, в които работим са много стари и се надяваме с по-нова техника и на по-хубаво място да не се правят компромиси и да получим обещаното отделение на европейско ниво. А би било добре в него да има и апаратура на европейско ниво”, споделя д-р Желязкова. И посочва, че по отношение на лечебната част и медицинските грижи, отделението постоянно обменя опит и контактува с колегите от по-големите градове и по-големите болници. “По отношение на апаратурата обаче често усилията са насочени предимно към тези лечебни заведения, а в “периферията” малко страдаме от това”.
От началото на новата година в неонатологията на Хасково са се родили 20 бебенца. И надеждата на всички, които се грижат за тях, е те да могат колкото се може по-скоро да посрещат първите си дни живот не само в по-хубави условия, а и с достъп до по-добра апаратура.