Близо 300 000 жени губят живота си поради бременност или раждане всяка година, а над 2 милиона бебета умират през първия месец от живота си и около 2 милиона се раждат мъртви. Това са тревожните данни за майчина и детска смъртност в света през последните години, оповестени от Световната здравна организация (СЗО) в тазгодишната кампания по случай Световния ден на здравето, 7 април. През 2025 година тя има за цел да привлече вниманието към майчиното и детско здравеопазване с темата „Здравословно начало, обнадеждаващо бъдеще“. Кампанията призовава правителствата и здравната общност да увеличат своите усилия за прекратяване на предотвратимите смъртни случаи на майки и новородени и да дадат приоритет на здравето и благосъстоянието на жените в дългосрочен план.
Преждевременното раждане е сред основните причина за смърт на деца под 5-годишна възраст
Почти половината от смъртните случаи на деца под 5-годишна възраст се регистрират през първия месец от живота им, като най-честата причини са преждевременно раждане и усложнения по време на раждането. Според два нови доклада, публикувани в край на месец март от Междуведомствената група на ООН за оценка на детската смъртност(UN IGME), броят на децата, които умират в световен мащаб преди да навършат пет години, е намалял до 4,8 милиона през 2023 г., докато броят на мъртвородените деца се е понижил слабо, но остава около 1,9 милиона годишно.
Документите посочват, че от 2000 г. насам детската смъртност е намаляла с повече от половината, а мъртвородените деца – с повече от една трета, но въпреки това напредъкът се забавя.
Все още твърде много деца губят живота си по причини, които могат да бъдат предотвратени.
България е сред тъжните рекордьори в европейските статистики не само по процент на недоносените деца, които се раждат у нас всяка година, но и по детска смъртност и мъртвородени, са тревожните данни, които оповести и доклад, изготвен от социолога Венелин Стойчев по инициатива на Фондация „Нашите недоносени деца“ през 2024 година.
Въпреки напредъка в медицината през последните десетилетия, около 15 милиона бебета по света се раждат преждевременно всяка година. Това представлява около 1 на всеки 10 новородени. Много от тези преждевременно родени деца могат да бъдат спасени с навременна и качествена медицинска помощ.
Малките и болни бебета се нуждаят от специална грижа и внимание. Техните семейства също имат нужда от допълнителна подкрепа, за да помогнат на най-крехките бебета да оцелеят и процъфтяват. Плакат от тазгодишната кампания на СЗО „Здравословно начало, обнадеждаващо бъдеще“. / Hero images
Първите 28 дни от живота остават най-критичният период за оцеляване. Смъртните случаи при новородени представляват нарастващ дял от смъртните случаи на деца под 5-годишна възраст в световен мащаб и намаляват по-бавно от процента на деца, загубили живота си в първия месец след раждането, но преди навършване на 5-годишна възраст, се посочва в документите.
Много от смъртните случаи са предотвратими с подходящи медицински грижи и проследяване на бременността, което подчертава необходимостта от подобряване на здравните системи, посочва СЗО.
Проучваният показват, че пълноценните грижи по време на раждането и адекватни грижи за новородените бебета биха могли да предотвратят повече от 40 на сто от неонаталните смъртни случаи. А интервенции като майчината кенгуру-грижа и превенцията и лечението на неонаталните инфекции биха могли да предотвратят допълнително още 30%.
Глас за жените и подкрепа за семействата
Отвъд действията за спасяване на човешки живот, едногодишната кампания ще призове за повишаване на вниманието в световен мащаб към здравето и благосъстоянието на жените в дългосрочен план.
Сред нейните цели са:
- Повишаване осведомеността относно пропуските за намаляване на майчината и детска смъртност и необходимостта да се даде приоритет на дългосрочното благосъстояние на жените;
- Провеждане на ефективни инициативи за подобряване здравето на жените и бебетата;
- Подкрепа на родителите и здравните специалисти по педиатрични грижи;
- Предоставяне на полезна здравна информация, свързана с бременността, раждането и следродилния период.
Жените и семействата навсякъде по света се нуждаят от висококачествени грижи, които да ги подкрепят физически и емоционално, преди, по време и след раждането. Здравните системи трябва да се развиват, за да се справят с многобройните проблеми, които оказват влияние върху здравето на майката и новороденото, изтъква СЗО.