Много майки, които вече са имали едно преждевременно раждане се страхуват от следваща бременност. И това е напълно нормално, тъй като нито една жена не иска да преживява отново страха за живота на своето бебе. Тази статия ще Ви информира какво трябва да направите, за да износите бебето си през всичките 9 месеца. За съжаление обаче, дори и да направите всичко както трябва, Вие трябва да сте наясно, че риск от следващо преждевременно раждане все пак съществува. Дали обаче този риск ще бъде за Вас причина да се откажете да имате още едно дете – това трябва да бъде решение, което да вземете само Вие и Вашият партньор.
Това че вече имате едно недоносено бебе, не означава задължително, че ще родите отново преждевременно. Има неща, които Вие и Вашият проследяващ лекар можете да направите, за да износите максимално дълго своята бременност. Добре е да обсъдите с Вашият проследяващ лекар всичко, което Ви вълнува, както и цялата история на предишната Ви бременност, преди да започнете опити за друго бебе.
Важно е да знаете каква е била причината за Вашето преждевременно раждане. Това би могло до голяма степен да помогне на проследяващият Ви лекар да се опита да сведе всички възможни рискове до абсолютния минимум.
Свържете се със специалист по рискова бременност и обсъдете всички възможни профилактични изследвания, които бихте могли да направите преди да забременеете.
Информирайте се какви са рисковите фактори, предизвикващи преждевременно раждане и се опитайте да ги сведете до възможния минимум. Това са:
Общо медицински причини:
- многоплодна бременност;
- предишна бременност, завършила с преждевременно раждане;
- заболявания на матката;
- цервикални аномалии;
- патология на плацентата;
- увеличено количество околоплодна течност;
- проблеми с кръвосъсирването /тромбофилия/;
- кратък срок след предходна бременност /по-малко от 6-9 месеца между раждането и настоящата бременност/;
- вродени аномалии на плода;
- повтарящи се спонтанни аборти през първи триместър;
- един спонтанен аборт през втори триместър;
- хронични заболявания като хипертонияВисоко кръвно налягане, бъбречни заболявания, диабет, астма, заболявания на щитовидната жлезаорган, който произвежда хормони, различни секрети или екскрети. Различават се ендокринни жлези (хипофизна жлеза, надбъбречни жлези, щитовидна жлеза и др.) и екзокринни жлези (потни жлези, млечна жлеза, слюнчени жлези, стомашни жлези, черен дроб и др). Млечната жлеза се състои ... /хипотироидизъм или хипертироидизъм/, лупус еритематозус;
Демографски причини:
- тютюнопушене;
- алкохолизъм;
- наркомания;
- лекарства с тератогенен ефект;
- домашно насилие;
- високо ниво на стрес;
- диетични грешки, гладуване;
- липса или недостатъчни пренаталнипреди раждането грижи;
- жени под 17 год. и над 35 год.;
- лоши условия на околната среда;
- професионални рискове – продължително натоварване, продължителна работа в изправено състояние /над 3 часа дневно/, работа на смени, работа с отрови;
- наднормено или поднормено тегло преди бременност.
Инфекциозни причини:
- инфекции на пикочната система – пиелонефрит, циститвъзпалително заболяване на пикочния мехур, безсимптомна бактериурияналичие на бактерии в урината;
- вагинални инфекции – група В стрептококова колонизация, бактериална вагиноза
- сексуално-трансмисивни заболявания – хламидиална инфекция, трихомониаза, ;гонорея, сифилис, микоплазмена инфекция;
- инфекции на зъбите и венците;
- общи инфекции с висока температура по време на бременността.
Някои от рисковите фактори са неща, които не можете да промените, като например вече да сте имали едно преждевременно раждане. Във Вашите ръце е да отстраните редица неблагоприятни фактори, да промените начинът си на живот – струва си да направите всичко възможно, за да гушкате едно здраво, доносено бебе, без никакъв излишен стрес от болничен престой и манипулации.
Редактор: Кристина Георгиева, 4ти курс в МУ- София