Остава висок процентът на преждевременни раждания, мъртвораждаемост и детска смъртност у нас
Липсва информация за гестационната седмица на раждане за повече от 2400 новородени. Това често е показател за непълноценно проследени бременности, които водят до усложнения при раждането и здравословни проблеми както за бебетата, така и за техните майки.
Тревожният доклад е изготвен от социолога Венелин Стойчев по инициатива на фондация „Нашите недоносени деца“. Документът използва данни, предоставени от Националния статистически институт (НСИ) и бе обявен във връзка с отбелязването на Световния ден на недоносените деца – 17 ноември. Денят на малките герои е и времето, в което Фондацията организира ежегодната си конференция „Родени твърде рано“.
Какво ново ни носят данните за недоносените през 2023 г.
(или за липсата на системност в системата на здравеопазването)
Общата тенденция у нас след 2009 г., когато се раждат рекордните над 80 хил. бебета, е всяка година да се раждат с около 2 хил. деца по-малко в сравнение с предходната година. Тази тенденция е нарушена, макар и слабо, на два пъти – през 2014 г. и през изминалата 2023 г. Все пак през миналата година са родени с около 10 хил. бебета по-малко в сравнение с 2014 г., макар и да са малко повече в сравнение с 2022 г.