Подобно на температурата на възрастните, телесната температура на бебето също може леко да варира в зависимост от времето на деня, в която е измерена, активността и дори начинът на измерване.
Температурата на бебето може да варира от ниски стойности, дори 35,5°C сутрин, и да достигне до 37,7°C в късната част на деня, когато е измерена с орален термометър. Тези стойности на температура може да се считат за нормални.
Трябва да се вземе предвид, че измерването на оралната температура при бебетата не е съвсем точно, тъй като те не могат да задържат добре термометъра под езика си. Когато се измерва с ректален термометър, температурата на бебето може да варира от 36°C) сутрин до 37,9°C късно през деня.
Измерването на температурата под мишницата (аксиларно) е друг често използван метод. То е по-лесно, но също може да бъде по-малко точно от измерването на ректалната температура. Аксиларната температура обикновено е поне с един градус по-ниска от ректалната.
Но ако ректалната температура на вашето бебе падне под 35°C, се счита, че то е с хипотермияпонижаване на телесна температура под 35 ?С.. Хипотермията е термин, който обозначава ниската телесна температура и при бебетата това може да бъде опасно, и макар и рядко, дори животозастрашаващо състояние.
Какви са симптомите на ниска телесна температура при бебета?
В допълнение към ниските стойности на телесна температура, други симптоми на хипотермия при бебетата включват:
- отпуснатост
- лошо хранене
- слаб плач
- бледа, хладна кожа
- затруднено дишанеобмяна на кислород и въглероден диоксид в алвеолите (външно дишане) или между кръвта в капилярите и клетките на организма (вътрешно дишане)
Какви са причините за ниска телесна температура при бебетата?
Преждевременно раждане или ниско тегло при раждане
Бебетата, родени преди 28-а гестационна седмица, са изложени на най-висок риск от развитие на хипотермия, сочат проучванията.
Ниското тегло при раждане е друг рисков фактор. Бебетата, родени с тегло от 1,5 кг или по-малко, са с 31 до 78 на сто по-голям риск да развият хипотермия веднага след раждането, отколкото бебетата с по-високо тегло при раждане.
Преждевременно родените бебета и бебетата с ниско тегло при раждане са изложени на по-висок риск от хипотермия поради голямата разлика в съотношението на тялото им що се отнася до повърхност и обем. Това се дължи на факта, че бебето е съвсем мъничко човече – особено ако е родено по-рано или с ниско тегло при раждане. То не може да задържа толкова топлина в тялото си, колкото по-големите деца или възрастните.
Допълнителни допринасящи фактори за хипотермия са:
- липса на изолиращи подкожни мазнини
- недоразвита нервна система
- неефективно провеждане на топлината
Ако бебето ви е недоносено или има ниско тегло при раждане, след раждането то ще бъде поставено в специален инкубатор, който има затоплящи светлини и отопляемо матраче, за да се поддържа телесната му температура.
Когато се приберете бебето у дома, може да използвате тези съвети, за да помогнете за регулирането на телесната му температура:
- Повийте или увийте бебето плътно с одеялце.
- Сложете шапка на бебето, ако ще излизате навън или е на хладно място, за да намалите загубата на топлина.
- Ограничете къпането. Водата, която се изпарява от кожата, може да понижи телесната температура, затова къпането (освен ако не е измиване с гъба) не се препоръчва за бебетата, докато не падне пъпната връв (около 2-седмична възраст).
Раждане в студено помещение
Много бебета, дори доносени, се раждат с почти хипотермична телесна температура. Раждането в студено помещение може бързо да доведе до спад на температурата на бебето.
В болницата може да бъдат приложени различни протоколи за затопляне на бебето, които включват:
- насърчаване на контакта кожа-до- кожа с родителите.
- незабавно изсушаване на бебето след раждането, за да се отстрани мократа и студена околоплодна течност.
- поставяне на бебето в затоплено кошче.
- използване на отопляеми матрачета и одеяла.
- отлагане на първото къпане за най-малко 12 часа след раждането, когато бебето може да запазва телесната топлина по-ефективно.
Ако вашето бебе се роди извън болницата, е важно да го стоплите, като използвате подобни методи. Можете да го подсушите, да осигурите контакт кожа- до-кожа и да го повиете или увиете в одеяло.
Хипогликемия
Хипогликемията е състояние, при което в тялото циркулира твърде малко глюкоза или кръвна захар. Глюкозата се използва от тялото за осигуряване на енергия.
Бебето може да страда от хипогликемияпонижени стойности на глюкозата в кръвта. при раждането или скоро след това поради следните причини:
- инфекция
- вродени аномалии
- здравословни проблеми на майката по време на бременността
За да предотвратите хипогликемия при бебето:
- Хранете се здравословно през бременността и следвайте препоръките на наблюдаващият ви лекар за наддаване на тегло.
- Следете диабета си по време на бременност, ако страдате от това състояние, и се изследвайте за гестационен диабет.
- Хранете бебето редовно.
Инфекция
Някои сериозни инфекции са свързани с понижаване на телесната температура:
Менингитът – възпалениесложна защитна реакция на организма в отговор на увреждане на клетките и тъканите от различни патогенни фактори. Целта е да се елиминира вредния агент, да се ограничи увреждането, а след това да се възстанови тъканта до нормалното или близко до нормалното й състояние. на обвивките на гръбначния мозък, понякога може да е причина за висока температура при бебетата, но в други случаи може да причини хипотермия.
Сепсисът – опасна бактериална инфекция на кръвта, обикновено е съпроводен от ниска телесна температура при бебетата, въпреки, че в някои случаи може да доведе и до треска.
Както менингитът, така и сепсисът, са сериозни животозастрашаващи инфекции. Потърсете незабавна медицинска помощ, ако забележите някои от тези симптоми при бебето:
- бледа, лепнеща кожа с петна или обрив
- влошено хранене
- учестено дишане
- стенещ плач
- студени ръце и крака
Какво да направите, ако бебето е с ниска телесна температура
- Ниската телесна температура може да бъде сериозно състояние.
- Когато температурата на бебето падне под обичайния диапазон, тялото започва да използва повече кислород в опит да създаде повече телесна топлина. Това усилие може да постави под огромен стрес едно малко телце.
- В някои случаи ниската телесна температура може дори да доведе до смърт, въпреки че това е изключително рядко явление в развитите страни.
- Ако подозирате, че вашето бебе има ниска телесна температура, първото нещо, което трябва да направите, е да измерите температурата!
- Ректалните температури може да са по-точни, но ако нямате ректален термометър, можете да използвате аксиларен термометър. Никога не използвайте аксиларен термометър в ректума или обратно.
Ако температурата на вашето бебе е ниска, опитайте се да я повишите като:
- добавите дрехи
- затоплите бебето с тялото си като го прегърнете
- завиете го в одеяло
Ако тези действия не помогнат и температурата остава ниска, незабавно се обадете на вашия педиатър.
Лекарят може да ви посъветва да потърсите спешна медицинска помощ. Ако не можете да отидете на преглед и бебето ви изглежда болно, отидете до най-близкото спешно отделение.
Ранните мерки може да помогнат за намаляване на риска от сериозни усложнения. Винаги се обаждайте на педиатъра, ако се съмнявате, че нещо не е наред. По-добре е да потърсите мнение или помощ.
В заключение:
Ректална температура под 35°C излага бебето на повишен риск от:
- инфекции
- дихателни проблеми
- нарушения на кръвосъсирването
- смърт
Бебетата губят топлина по-бързо от възрастните. Ако забележите някой от симптомите на хипотермия при бебето – като учестено или затруднено дишане, бледа кожа, отпуснатост и сънливост или липса на интерес към храненето – опитайте се да повишите температурата на бебето с допълнително облекло и топли течности и незабавно потърсете медицинска помощ.
Бъдете особено внимателни, ако вашето бебе е родено преждевременно или с ниско тегло при раждане, тъй като тези новородени са по-склонни да имат ниска телесна температура, отколкото доносените бебета.
Източник: www.healthline.com
Photo credit: Freepik
Превод за Фондация “Нашите недоносени деца”: Любка Димитрова
Преглед: Д-р Елена Павлова