Кърмене и хранене с кърма на недоносеното бебе

Кърмене и хранене с кърма на недоносеното бебе

Отглеждането и храненето на недоносено бебе може да е по-трудна задача, отколкото при раждане на термин. С правилните съвети, старание и упоритост ще се справите с предизвикателствата. За да стане кърменето възможно, важна е компетентна подкрепа от страна на медицинските специалисти и специализираните консултанти по кърмене.

Съхраняването и стимулирането на кърмата е най-доброто както за вашето дете, така и за вас.

Хранителни нужди на недоносеното бебе

Нормално бременността продължава между 37 и 42 гестационни седмици (г.с.). Преждевременно родени или недоносени, наричаме бебетата, родени преди 37-а г.с. и с тегло под 2500 грама. Според теглото при раждане недоносените деца се делят на три групи:

  • Родени с тегло 1500-2500 грама
    (ниско тегло, I ст. недоносеност);
  • Родени с тегло 1000-1500 грама
    (много ниско тегло, II ст. недоносеност);
  • Родени с тегло под 1000 грама
    (екстремно ниско тегло, III ст. недоносеност).

Общо за всички недоносени е, че те имат специфични хранителни нужди, различни от тези на бебетата, родени на термин. Развитието на бебето е прекъснато преждевременно в периода, когато то расте най-интензивно. Храносмилателната му система също е недостатъчно развита. Самото бебе расте в среда, в която трябва да полага усилия – в утробата не е било нужно да се грижи за температурата на тялото си, не е изразходвало енергия за дишане и е получавало непрекъснато хранене.

Затова след раждането енергийните нужди на недоносеното бебе са по-големи, отколкото на доносеното дете. То не е успяло да получи и голяма част от антителата, които вашият организъм е трябвало да му предаде през плацентата в последния триместър от бременността. Това намалява защитните сили на и без това незрялата му имунна система. Затова е особено важно храненето на недоносеното бебе да отговаря на неговите нужди, да подкрепя растежа и развитието му и да отговаря на международните препоръки за най-добра неонатологична грижа.

Храненето с майчина кърма отговаря в най-голяма степен на тези изисквания.

Какви са ползите за бебето от храненето с майчина кърма?

Кърмените бебета страдат от по-малко дихателни и стомашни инфекции, тъй като съдържащите се в кърмата антитела покриват лигавиците на носоглътката и червата и така го защитават.

  • Храненето с кърма доказано намалява риска от некротизиращ ентероколит (НЕК) – най-често срещаното остро и понякога животозастрашаващо усложнение на храносмилателната система при недоносените бебета.
  • Съставът на кърмата отговаря на нуждите на вашето бебе и е по-лесно усвоимо за незрялата му храносмилателна система. Така бебето се развива по-добре.
  • Мастните киселини в кърмата са лесно смилаеми и подпомагат по-бързото изпразване на стомаха, като намаляват риска от повръщане и аспирация (попадане на храна в дихателните пътища).
  • Липидите и мастните киселини подпомагат неврологичното съзряване и развитие на зрението.

Така вие знаете, че правите най-доброто за своето бебе, за да му помогнете по-бързо да се стабилизира и да достигне момента, в който е възможно да бъде закърмено на гърда. Самият факт, че тялото успява да произвежда храна за бебето, помага да се чувствате значима и полезна сред високотехнологичната обстановка на неонатологичното отделение.

Източник: Наръчник за ролята на кенгуру-грижите за недоносените деца

Повече за „Наръчник за ролята на кенгуру-грижите за недоносените деца“

Наръчникът е предназначен както за семействата на недоносени бебета и новородени с влошено здравословно състояние, така и за медицинските специалисти, ангажирани с лечението и грижата за тези деца в неонатологичните отделения. В него ще откриете детайлната и систематизирана информация, свързана със същността и практикуването на кенгуру-грижи (контакт “кожа до кожа”), кърменето и храненето с кърма на бебето, както и насоки за пълноценно общуване с детето във времето на болничното му възстановяване.

Автор: д-р Бояна Петкова; Маргарита Габровска

Можете да закупите Наръчника от нашия онлайн благотворителен магазин.


Повече информация по темата можете да намерите в наръчника „Всичко за недоносените бебета“, който се разпространява безплатно в дигитален вариант на store.premature-bg.com.