Янике Микелсен се ражда 13 седмици по-рано, в 27 г.с., през 1986 г. и прекарва първите месеци от живота си в неонатологичното отделение на Единбургската кралска болница във Великобритания. Но геройското ѝ начало в живота не спира дотук – тя достига чак до звездите! Защото някога малката Янике, съвсем наскоро посети Космоса като част от четиричленния екипаж на космическата експедиция „Фрам2“ на SpaceX. Тя започна на 31 март 2024 г. от космическия център „Кенеди“ на НАСА във Флорида и приключи на 4 април с успешно приводняване на космическия кораб „Крю Драгън“ край бреговете на Калифорния. Историческа мисия, която отбележи първото пилотирано космическо пътешествие в полярна орбита с гледки, каквито никой друг човек в историята не е виждал до този момент и много иновативни експерименти в Космоса.
Янике и нейната геройска сила
Още преди космическата мисия „Фрам2“, Янике Микелсен е известна поне на нашата планета. Тя филмов режисьор и оператор, носител на множество награди. Специализирана във филмови продукции, използващи технологии от ново поколение и пионер в работата в опасни условия за филми, заснети в Арктика, под водата, за авиацията и космоса.
Пътуването на Янике до звездите е продължение на цял един живот, белязан още от първия миг от издръжливост и решителност. На 10-годишна възраст, след инцидент по време на езда, тя остава квадриплегична.
Прекарах пет години, за да се науча отново да ходя, да бягам, да скачам”, споделя тя.

Яншке по време ня една от полярните ѝ експедиции
Вероятно това насочва интереса ѝ към технологиите и изследванията и последващата ѝ успешна кариера в областта на киното и кинематографията.
„Малцина се впускат в неудобни ситуации, за да изследват нашата планета. Работата в екстремни условия изисква години подготовка, иновации и физическа издръжливост, за да се постигне успех“, споделя Янике. „Като цяло малцина търсят или имат достъп до екстремни среди. А както знаем, да не се вижда, означава да не се мисли. Считам за свой дълг да ви покажа най-красивите, но и най-уязвимите места на нашата планета“, допълва тя.
Бях дарена с втори шанс в живота. И сега бих искала да го изживея, изпълнен с открития и закалявайки тялото си, за да ме отведе там, където искам да отида!
Следващата ѝ цел е да бяга на маратона в Шпицберген и на маратона в Берлин, въпреки че не обича да тича. „Но тичам точно защото, мразя да тичам и ми е неудобно. Дискомфортът поражда растеж. Никога няма да приема способността си да бягам за даденост“, изтъква Янике.
Всъщност бягането е само нейната поредна цел в интересния ѝ живот. Нейното академичното пътешествие включва обучение в Университета на Уулвърхемптън, където получава бакалавърска степен с отличие по видео и филмова продукция, която завършва през 2012 г. По-късно завършва магистърска степен в престижното Национално училище за кино и телевизия в Биконсфийлд. А успехите ѝ в областта на иновациите включват работа с пионера на дивата природа Дейвид Атънбъро за заснемането на първите 360-градусови документални филми под вода.
Янике е режисьор и на музикалния клип на легендарната рок-група Queen в 3D-360 на живо. И не само – тя е записана и в Книгата за рекорди на Гинес за най-бърза обиколка на Земята през Северния и Южния полюс, като е предавала на живо за 55 милиона зрители от височина 43 000 метра. Известна е и като виртуален оператор на научно-фантастичния трилър на Netflix „Stowaway”.
Янике Микелсен е носител на първата по рода си награда на Европейското общество на кинематографистите за изключително техническо постижение, а през 2017 г. е обявена за една от най-влиятелните жени в областта на технологиите в Норвегия. През 2019 г. – за една от най-влиятелните жени в областта на технологиите в Обединеното кралство. Цял един живот, изпълнен с постижения, успехи и чудеса!
„Не всеки ден виждаме бебе, родено в една от нашите болници, да става астронавт!“
Пътешествието на някога малката Янике предизвика вълнение и в болницата в Единбург, където е проплакала, преди вече почти 40 години. „Не всеки ден виждаме бебе, родено в една от нашите болници, да става астронавт!”, сподели в пост в социалните мрежи NHS Lothian.
“Янике винаги е имала амбицията да стигне до звездите и вече има изключително успешна кариера като филмов режисьор в трудни условия като Арктика и открития океан. Невероятно е, че тя е част от четиричленния екипаж на мисията „Фрам2″ на SpaceX – първата, която преминава през полюсите на Земята!”
.
През всичките години след раждането на Янике родителите ѝ са поддържали контакт с екипа на Единбургската кралска болница, който се е грижил за нея след раждането. “Присъединяваме към тях в споделянето на нашето огромно вълнение и гордост от всичко, което Янике е постигнала с живота си“, пише здравното заведение.
Историческата мисия “Фрам2”
Янике Микелсенбеше част от 4-членния екипаж и втори командир на историческата първа полярна космическа експедиция “Фрам2” на SpaceX, която имаше за цел да разшири знанията за Космоса и да подготви нови научни данни за бъдещи дългосрочни мисии, включително пътувания до Марс. Мисията имаше за цел да събере нови данни за нашата планета и да изпълни важни научни задачи, сред които първото рентгеново изследване в Космоса, изследване на мускулната маса в безтегловност и отглеждане на гъби извън Земята. Тя беше определена като най-интересният пилотиран космически полет, планиран за текущата 2025 година.
Снимки: NHS Lothian / Фрам2
Текст: Мария Нориега