По време на бременността е нормално да се чувствате объркани и пренаситени с информация по много въпроси и един от тях може да е приемът на витамини и хранителни добавки.
Вероятно вече знаете, че трябва да избягвате морска храна с високо съдържание на живак, а алкохолът и цигарите са забранени по време на бременност. Има обаче и някои витамини, минерали и билкови добавки, които също трябва да се избягват.
Информацията за това кои добавки са безопасни и кои не, понякога е противоречива и объркваща. Тази статия разглежда кои от тях се смятат за подходящи за прием по време на бременност и защо някои от тях трябва да се избягват.
Защо се налага прием на добавки през бременността?
Приемът на всички нужни хранителни вещества е важен на всеки етап от живота, но е особено необходим в хода на бременността, тъй като трябва да храните както себе си, така и растящото бебе.
Бременността увеличава нуждата от хранителни вещества
Потребността от макронутриенти значително нараства по време на бременността. Основните макронутриенти са въглехидратите, белтъчините и мазнините. Например, нуждата от белтъчини (протеини) се увеличава от препоръчителните 0,8 грама на кг телесно тегло за жени, които не са бременни, до 1,1 грама на кг телесно тегло за бременните жени. Затова е важно да включвате източник на белтъчини на всяко хранене и да си набавяте препоръчителните количества.
Нуждата от микронутриенти (витамини, минерали и микроелементи) също се увеличава още повече. Докато някои бременни жени могат да задоволят тази нарастваща необходимост чрез добре планиран и богат на хранителни вещества план за хранене, за други това се превръща в предизвикателство.
Приемът на хранителни добавки с витамини и минерали може да се наложи по различни причини, като например:
- Недостиг на хранителни вещества: За някои бременни жени се налага прием на добавки след резултати от направено кръвно изследване, които показват недостиг на витамини или минерали. Коригирането на тези дефицити е много важно, тъй като липсата на някои вещества, като например фолат, е свързано с вродени дефекти.
- Хиперемезиссилно, изключително тежко, непрекъснато повръщане. гравидарум: Това усложнение на бременността се характеризира с тежко гадене и повръщане, което може да доведе до загуба на тегло и дефицити на хранителни вещества.
- Диети: Жените, които следват специфични диети, включително веган диета и бременни с хранителни непоносимости и алергии, често се нуждаят от допълнителни добавки, за да се предотврати липса на микронутриенти.
- Тютюнопушене: Важно е бъдещите майки да избягват цигарите, защото тютюнопушенето води до повишена нужда от специфични хранителни вещества като витамин C и фолат.
- Многоплодна бременност: Жените, които са бременни с близнаци имат по-високи нужди от микронутриенти и се нуждаят от добавки, за да осигурят оптимално хранене както за себе си, така и за бебетата.
- Генетични мутации като MTHFR: Метилентетрахидрофолат редуктазата (MTHFR) е ген, който преобразува фолата във форма, която тялото може да усвои. Необходимо е бременните жени с тази генетична мутация да приемат специфична форма на фолат, за да избегнат усложнения.
- Лошо хранене: При недохранване или консумация на храни с ниско съдържание на хранителни вещества, добавките помагат да се избегнат дефицити.
Експертните препоръки обикновено посочват всички бременни жени да приемат пренаталнипреди раждането витамини и фолиева киселина. Те могат да запълнят хранителните пропуски и да предотвратят аномалии в развитието на плода като спина бифида. В зависимост от обстоятелствата, вашият следящ лекар може да назначи ежедневен прием на добавки.
Билковите добавки могат да помогнат при неразположения – но с внимание
Наред с витамините, билковите добавки също са популярни сред бременните жени. Проучвания в САЩ например показват, че 15,4 на сто от бременните жени приемат билкови добавки, но една четвърт от тях не го споделят с лекарите си.
Въпреки че някои билкови добавки са безопасни при бременност, има много други, които може да не са. Някои билки могат да помогнат при обичайните неразположения на бременността като гадене и стомашни неразположения, но други могат да бъдат вредни както за вас, така и за бебето. За съжаление, изследванията за употребата на билкови добавки от бременни жени са недостатъчно на брой и влиянието им не е добре проучено.
Най-добре е да информирате вашия лекар за всички промени в хранителния си режим и допълнителните витамини и минерали, които приемате, за да гарантирате, че са безопасни както за вас, така и за бебето.
Безопасни добавки за бременни
Както медикаментите, така и всички микронутриенти и добавки трябва да бъдат одобрени от наблюдаващия ви лекар, за да се определи необходимостта от тях и приема им в безопасни количества.
Винаги се старайте да купувате витамини от доверени производители.Това гарантира, че те отговарят на определени стандарти и са безопасни за прием. Ако не сте сигурни кой производител да изберете, се консултирайте с фармацевт.
Пренатални витамини
Пренаталните витамини са специално формулирани мултивитамини, които покриват повишената нужда от микронутриенти през бременността. Те обикновено се приемат преди зачеването и по време на бременността и кърменето. Проучвания показват, че този вид добавки намаляват риска от преждевременно раждане и прееклампсиязаболяване през бременността, характеризира се с наличие на повишено кръвно налягане, повишен белтък в урината след 20 г.с. – опасно усложнение с високо кръвно налягане и повишено ниво на протеин в урината по време на бременността. Въпреки че пренаталните витамини не заменят здравословния хранителен режим, те помагат да се избегнат някои дефицити, като осигуряват допълнителни микроелементи. Обикновено в тях се съдържат всички необходими вещества и не е необходим прием на други добавки. Ако вашият следящ лекар не препоръчва специфични витамини или минерални добавки, е възможно те да не са необходими.
Фолат
Фолатът е витамин от група B и е ключов за синтеза на ДНК, производството на червени кръвни клетки и развитието на плода. Фолиевата киселина е синтетичната форма на фолата и се преобразува в активната форма L-метилфолат в тялото. Тя също е често срещана като добавка. Препоръчителното ниво е поне 600 микрограма (мкг) фолат или фолиева киселина на ден, за да се намали риска от дефекти на невралната тръба и други вродени аномалии като отворено небце и сърдечни дефекти.
Научно доказано е, че ежедневният прием на фолиева киселина намалява риска от дефекти на невралната тръба. Въпреки че голяма част от фолата може да се приеме и чрез храната, много жени не консумират достатъчно богати на фолат храни, затова е необходимо да приемат добавки. Препоръчително е жените в репродуктивна възраст да имат прием на поне 400 мкг фолат или фолиева киселина на ден. Това е важно, тъй като при непланирана бременност недостига на фолат може да предизвика вродени аномалии в ранен стадий на бременността. За бременните жени, особено тези с генетични мутации като MTHFR, може да е добре да изберат пренатални витамини, съдържащи и L-метилфолат за по-добро усвояване.
Желязо
При бременност нуждата от желязо значително нараства, тъй като обемът на кръвта на майката се увеличава с около 45%. Желязото е от критично значение за транспортирането на кислород в кръвта и за доброто развитие на вашето дете и на плацентата. Сравнително често бременните жени страдат от дефицит на желязо, а някои от тях може да имат и анемиямалокръвие – недостиг на червени кръвни телца и/или хемоглобин в кръвта. Анемията през бременността е свързана с по-висок риск от преждевременно раждане, депресия на майката и анемия и при бебето. Повечето пренатални витамини покриват препоръчителната дневна доза от 27 милиграма (мг) желязо. Ако имате недостиг на желязо или анемия, може да бъде необходимо да приемате по-високи дози желязо по лекарска препоръка. Но ако нямате липса на желязо, избягвайте да превишавате препоръчителната доза, за да не предизвикате нежелани странични ефекти като запек, повръщане и прекалено високи нива на хемоглобин.
Витамин D
Този мастноразтворим витамин е важен за имунната система, здравето на костите и клетъчното делене. Недостига на витамин D по време на бременност е свързан с повишен риск от Цезарово сечение, прееклампсия, преждевременно раждане и гестационен диабет. Препоръчителната доза от витамин D през бременността е 600 IU или 15 микрограма на ден. Въпреки това, някои експерти предполагат, че нуждите от витамин D са значително по-високи. Консултирайте се с лекаря си, за да определите дали имате липса на витамин D и за начини за правилното му набавяне.
Магнезий
Магнезият е минерал, който участва в стотици химични реакции в тялото и играе критична роля за имунната, мускулната и нервната система. Дефицитът на магнезий може да увеличи риска от хронична хипертонияВисоко кръвно налягане и преждевременно раждане. Някои проучвания предполагат, че приемът на магнезий може да намали риска от усложнения като забавяне на растежа на плода и преждевременно раждане.
Джинджифил
Коренът от джинджифил често се използва като подправка и билкова хранителна добавка. Като добавка се използва за лечение на гадене, причинено от кинетоза, бременност или химиотерапия. Има проучвания, които показват, че джинджифилът е безопасен и ефективен за намаляване на гаденето и повръщането, които са чести проблеми през бременността. Необходими са допълнителни изследвания, за да се определи максимално безопасната доза. Консултирайте се със здравен специалист, за да решите дали имате нужда от него.
Рибено масло
Рибеното масло съдържа две важни есенциални мастни киселини – докозахексаенова киселина (DHA) и ейкозапентаенова киселина (EPA), които играят ключова роля в развитието на мозъка на детето. Добавянето на DHA и EPA при бременни може да подобри развитието на мозъка на новороденото и да намали риска от предродилна депресия, въпреки че точният ефект все още не е напълно установен. Наблюдателни проучвания показват подобрена когнитивна функция при децата на жени, които приемат рибено масло през периода на бременността, но някои контролирани изследвания не успяват да потвърдят тази теза. Например, проучване от 2010 г. не открива разлика в когнитивната функция на бебетата, чиито майки са приемали капсули с рибено масло, съдържащи 800 мг DHA на ден, в сравнение с тези, чиито майки не са. Въпреки това, проучването установява, че рибеното масло може да намали риска от преждевременно раждане и може да бъде полезно за развитието на очите на плода.
Нивата на DHA в тялото на майката играят важна роля за нормалното развитие на плода, а допълването им с рибено масло се счита за безопасно. Въпреки това, дали приемът на рибено масло е необходим за бременните, остава въпрос, който изисква допълнителни изследвания. За да си набавите нужните количества DHA и EPA от храната, се препоръчва да консумирате всяка седмица две до три порции риба с ниско съдържание на живак като сьомга или сардини.
Пробиотици
Пробиотиците са живи микроорганизми, които играят важна роля за доброто функциониране на храносмилателната система. Пробиотиците са безопасни за прием по време на бременност и за тях не са открити вредни странични ефекти, освен изключително рядко, инфекции. Няколко проучвания показват, че пробиотиците могат да намалят риска от гестационен диабет, следродилна депресия, екземавъзпаление на кожата, протичащо със зачервяване, оток, поява на обрив, сърбеж и др. и дерматитвъзпаление на кожата, протичащо със зачервяване, оток, поява на обрив, сърбеж и др. в кърмаческа възраст. Все още са в ход много изследвания за ползите от пробиотиците за бременните жени и се очаква да бъдат разкрити повече детайли за тяхната роля за здравето на майката и плода.
Холин
Холинът играе важна роля в развитието на мозъка на бебето и помага за предотвратяване на аномалии на мозъка и гръбначния стълб. Холинът е основно хранително вещество и препоръчителната дневна доза при бременни (450 мг на ден) се счита за недостатъчна, като по-оптимален прием се смята около 930 мг на ден. Важно е да се отбележи, че пренаталните витамини често не съдържат достатъчно холин. Вашият лекар може да ви препоръча допълнителна добавка с холин.
Добавки, които трябва да се избягват по време на бременност
Макар приема на някои микроелементи и билки да е безопасен за бременни жени, има много сред тях, които трябва да се консумират в ограничени количества или да се избягват напълно. Винаги се консултирайте със специалист, преди да приемате каквито и да било добавки.
Витамин A
Витамин A често се среща в пренаталните витамини поради с воето значение за развитието на зрението на плода и имунната функция. Въпреки полезните си свойства, прекомерното количество витамин A може да бъде вредно. Тъй като този витамин е мастноразтворим, тялото съхранява излишните му количества, което може да доведе до токсични ефекти и увреждане на черния дроб. Прекомерната консумация на витамин A при бременни е свързана и с вродени аномалии. Пренаталните витамини и храната обикновено набавят достатъчно витамин A, а допълнителният прием не се препоръчва.
Витамин E
Този мастноразтворим витамин играе важна роля в генната експресия и имунната функция. Въпреки полезните си свойства, допълнителният прием на витамин E като добавка не е показал ползи както за майките, така и за бебетата. Напротив, може да увеличи риска от коремни болки и преждевременно разкъсване на амниотичния сак.
Черен кохош
Черният кохош е част от семейство Лютикови и има различни приложения, например за контрол на горещи вълни или менструални крампи. Не е безопасно да се приема през гестационния период, тъй като може да стимулира контракции на матката, което може да доведе до преждевременно раждане. Също така е известно, че може да причини увреждане на черния дроб при някои хора.
Хидрастис
Хидрастисът се използва като хранителна добавка за лечение на респираторни инфекции и диария, но има малко изследвания за неговите ефекти и безопасност. Съдържа берберин, който може да влоши жълтеницата при новородени и да доведе до рядък вид увреждане на мозъка, наречено керниктер, което може да бъде фатално. Поради тези рискове, трябва категорично да избягвате хидрастиса по време на бременност.
Донг куай
Донг куай е корен, използван в традиционната китайска медицина за различни здравословни проблеми. Въпреки че се използва за лечение на менструални крампи и високо кръвно налягане, няма достатъчно доказателства за неговата ефективност и безопасност през гастационния период. Избягвайте донг куай, тъй като може да стимулира и контракции на матката и да увеличи риска от спонтанен аборт.
Йохимбе
Йохимбе е добавка, направена от кората на дърво, и се използва за лечение на различни състояния като еректилна дисфункция и затлъстяване. Не трябва да се приема по време на бременност, защото е свързана с опасни странични ефекти като високо кръвно налягане, инфаркт и припадъци.
Други билкови добавки, които се смятат за опасни при бременност
Най-добре е да избягвате:
Сао палмето
Вратига
Червена детелина
Ангелика
Бял равнец
Обикновен пелин
Син кохош
Блатна мента
Ефедра
Див пелин
В заключение
Бременността е период, в който здравето и пълноценното хранене са изключително важни, а грижата за вашето бебе е основната цел. Някои добавки могат да бъдат полезни при бременност, но трябва да се има предвид, че много от тях могат да предизвикат опасни странични ефекти както за вас, така и за вашето дете.
Въпреки че някои витамини и минерали могат да помогнат и да компенсират хранителни пропуски, добавките не трябва да заменят разнообразната храна и здравословния начин на живот. Приемът на храни, богати на витамини и минерали, физическата активност и пълноценният сън, както и намаляването на стреса, са най-добрият начин да осигурите здравословна бременност за вас и вашето бебе.
Добавките могат да бъдат необходими и полезни в определени случаи, но винаги е добре да се консултирате със следящият ви лекар относно дозите, безопасността и възможните рискове и ползи от тях.
Източник: www.healthline.com
Превод за Фондация “Нашите недоносени деца”: Габриела Крумова
Photo credit: Freepik