Ако имате хроничен проблем със здравето, какъвто може да е високото кръвно налягане, или ако с вас или бебето се появи неочакван проблем по време на бременността, вашият лекар може да ви изпрати при специалист по майчино-фетална медицина (МФМ). Тези лекари помагат при високорискови бременности като осигуряват допълнителни грижи и наблюдение, когато са необходими.
В първия момент може да е притеснително да ви препратят при специалист по майчино-фетална медицина, но консултацията ще осигури на вас и бебето ви най-добрите шансове за успешни бременност и раждане. Вероятно ще имате повече посещения при лекари, отколкото при нискорискова бременност, но не е задължително да се сблъскате с повече трудности от обикновено.
Какво е майчино-фетална медицина
Майчино-феталната медицина е подспециалност в акушерството и гинекологията. Тя се фокусира върху усложнения, свързани с майка и/или бебето по време на бременност. Специалистите по майчино-фетална медицина са познати още като перинатолози. Те са акушер-гинеколози, които са преминали през специално обучение, за да се справят с високорискови бременности.
Какво прави лекарят по майчино-фетална медицина
Лекарят по МФМ дава препоръки за специални грижи, следи състоянието на бременната и препоръчва тестове или лечение, от които майката или бебето се нуждаят. Грижата може да започне още преди зачеването на бебето, по време на бременността или след раждането. Лекарите по майчино-фетална медицина са част от медицински екип, който може да включва акушер-гинеколог, акушер и/или семеен лекар. Те могат да работят заедно, за да осигурят цялостна грижа по време на бременността. Лекарите по МФМ също така си сътрудничат с други специалисти – неонатолози, педиатри, кардиолози или хирурзи.
Ако планирате бременност и имате хронично заболяване или пък попадате в рискова група заради определени усложнения по време на бременността, специалистът по МФМ може да ви помогне да съставите подробен план, за да сте сигурни, че 9-те месеца ще протекат по възможно най-здравословен начин. Лекарите по майчино-фетална медицина ще ви препоръчат различни генетични тестове, за да се определи дали вие или партньорът ви имате висок риск да предадете на детето някакво специфично заболяване, като сърповидно-клетъчна анемиямалокръвие – недостиг на червени кръвни телца и/или хемоглобин в кръвта или болест на Тай-Сакс, особено ако вече имате дете с генетичен проблем. Ако сте имали повтарящи се спонтанни аборти, специалистите по МФМ може да успеят да диагностицират причината.
По време на бременността майчино-феталният специалист може да помогне за поставяне на диагноза и лечение на усложнения. Това може да включва извършване или наблюдение на ехокардиографии, ултразвукови изследвания, биофизични профили и пренатално генетично тестване, като хорионбиопсия (CVS) и амниоцентеза.
МФМ специалистът може да ви даде съвети и за процеса на самото раждане и дори да асистира на него, включително да предостави грижа след появата на бебето, в случай, че има усложнения.
Защо може да се нуждаете от специалист по майчино-фетална медицина
Лекарите по МФМ поемат грижите за бременните жени с хронични заболявания в идеалния случай още преди бременността. Ето няколко примера за това при какви състояния може да се нуждаете от специалист по майчино-фетална медицина:
-
Диабет
-
Високо кръвно налягане
-
Заболявания на бъбреците
-
Заболявания на сърцето
-
Астма
-
Затлъстяване
-
Възпалителни заболявания на червата
-
Хранителни разстройства
-
Депресия
-
Кистозна фиброза
-
Заболявания на щитовидната жлеза
-
Сърповидно-клетъчна анемия
-
Множествена склероза
-
Лупус
-
Гърчово разстройство
-
Рак
Лекар или акушер също така може да изпратят бъдещата майка да посети специалист по МФМ, ако предишната бременност е била високорискова или се е стигнало до преждевременно раждане.
Може да ви бъде предложено да посетите специалист по майчино-фетална медицина и за усложнения, появили се по време на бременността, като:
-
хиперемезис гравидарум
-
бременност с близнаци (в зависимост от типа близнаци и доколко лекарят се чувства сигурен да следи многоплодна бременност)
-
ограничаване на растежа на плода
-
вроден дефект или хромозомна аномалия на бебето
-
прееклампсия
-
проблеми с плацентата, като плацента превия или плацента акрета
-
инфекции, предавани по полов път
-
повишен риск от преждевременно раждане, като преждевременно разкъсване на мембраните или цервикална недостатъчност
МФМ лекарят също може да помогне за справяне с усложнения след раждане, включително обилно кървене, повишено кръвно налягане, диабет или гърчове.
Каква е разликата между МФМ лекаря и акушер-гинеколога? Как работят заедно?
Специалистът по МФМ е акушер-гинеколог, който е преминал специално обучение, за да се справя с високорискови бременности, включително при проблеми и при майката, и при бебето.
Някои жени продължават да посещават наблюдаващия бременността акушер-гинеколог през повечето време, като периодично ходят и при специалиста по МФМ. За други, специалистът по МФМ осигурява цялата необходима грижа. Честотата на посещенията при лекаря по майчино-фетална медицина зависи от състоянието на жената и препоръките на лекаря.
Източник: www.babycenter.com
Превод за Фондация “Нашите недоносени деца”: Радослава Михайлова