“Родителите не са посетители” е политиката на неонатологията към университетската болница в Прага

“Родителите не са посетители” е политиката на неонатологията към университетската болница в Прага

Университетската болница Apolinar в Прага е може би едно от най-необикновените здравни заведения в Европа. Основана през 1790 година, тя се намира в уникална старинна сграда в чешката столица, зад чиито стени се крие напълно модерен интериор и оборудване. Нина Николова, председател и един от основателите на Фондация “Нашите недоносени деца” имаше невероятната възможност да види отблизо работата на интензивното неонатологично отделение в болницата по време на участието ѝ във втория конгрес на чешката организация за родители на недоносени деца Nedoklubko на 13 и 14 ноември в Прага. 

“Освен възможностите за различни срещи и обмяна на опит, като гости на конгреса бяхме поканени да посетим и родилното отделение и неонатологията на Университетската болница Apolinar”, разказва Нина Николова. Родилното отделение в болницата има над 150-годишна история и е сред най-големите в Чешката република. Всяка година там се раждат над 4000 бебета, като се поемат случаи на преждевременно раждане от цялата страна. Всяка година в Чешката република близо 7500 деца се раждат недоносени като процентът на преждевременните раждания е около 8 на сто в национален мащаб.


Грижи за недоносените бебета в Apolinar

“В частта от неонатологичното отделение, която посетихме, се полагаха грижи само за бебета, родени между 22 и 25 гестационна седмица”, продължава разказа си Нина Николова. “Осветлението беше намалено до минимум, както и шумовете, а всички кувьози баха покрити, за да се осигури максимално щадяща среда за бебетата. Лекарите ни разказаха, че майките и родителите като цяло имат непрекъснат достъп до отделението. Има и стаи, където могат да останат през нощта, ако не са от Прага”, допълва тя.

 

“Родителите не са посетители”

 

Д-р Нилс Бергман в неонатологичното отделение на Apolinar

Нина Николова е впечатлена от честото споменаване на тази фраза и от това, че достъпът на родителите, за разлика от България, е абсолютно свободен, като е нужна само дезинфекция на ръцете, без специални облекла. Родителите се насърчават и да поддържат колкото се може повече контакт кожа-до-кожа с новородените си бебета, независимо колко малки са те. “Докато бяхме в отделението, видяхме майка, която практикуваше кенгуру-грижа с едното си детенце от бебета близнаци, родени в 25 г.с., Другото близначе беше претърпяло тежка операция през същия ден, която се е извършила в самата неонатология от различни специалисти. Целта е била бебето да не се мести, за да не се стресира допълнително. Като майка на преждевременно родени близнаци, бях много докосната да видя всичко това”.

Нина Николова споделя, че в отделението се обръща и специално внимание на кърменето, като лекарите са посочили, че осигуряването на майчина кърма се насърчава по всички възможни начини веднага след раждането. Ако състоянието на бебето все още не позволява да бъде кърмено от гърда, то получава кърма през сонда, като обикновено в храненето винаги се включват и родителите, ако са в отделението. Докато са там те виждат и майка, която храни в този момент мъничкото си бебенце с кърма със спринцовка. 

Обучение за медицинския персонал от д-р Нилс Бергман

 

По време на посещението в болницата, д-р Нилс Бергман и съпругата му Джил, които също са гости на конгреса в Прага, провеждат и обучение за медицинския персонал в неонатологичното отделение. Те обясняват на акушерките и другите специалисти и персонал, какво може да се направи, за да бъде намален стреса на недоносеното бебе, докато се извършват различни  медицински процедури. Изтъква се отново незаменимата роля на родителите в грижите за бебето им и как “без раздяла е перфектната форма за така важната грижа кожа-до-кожа”.

Видяхме как при едно от бебетата, съвсем мъничко, майката беше насърчавана да го докосва през цялото време, докато сестрата извършваше различни процедури, и то беше много по-спокойно.

„При друго бебе, едната от сестрите го държеше нежно в ръцете си, докато другата се занимаваше с тоалета му. Всъщност това са приложени на практика препоръки от Европейските стандарти за грижа за новородените създадени по инициатива на Европейската фондация за грижа за новородените EFCNI – свеждане на стреса и болката до минимум, контакт кожа-до-кожа и без раздяла от родителите”, споделя Нина Николова.  

 

Това, което видях в Прага е нещо, което може да се постигне с много малко желание и усилия – отделенията да са отворени за нас, родителите. Майките и бащите да са до децата си, да сме част от грижите на бебетата още от отделението, да се чувстваме полезни и да правим това, за което сме родени – да бъдем родители.
Нека не бъдем разделяни от децата си, те не са собственост на болницата или на лекарите, те са наши деца и имат нужда от нас! 


Научи още по темата: