Нов метод за грижа за недоносените бебета, при който се цели те въобще да не бъдат отделяни от майките си след раждането, се прилага успешно от няколко години в болниците в шведските градове Гевле и Худиксвал. Проектът „Без раздяла, независимо от обстоятелствата“, въвежда практиката всички грижи за новороденото да бъдат извършвани, докато те се намират върху гърдите на майката в контакт “кожа-до-кожа”. Методът се използва дори когато здравословното състояние на родилката или бебето е влошено и те се нуждаят от специални грижи.
“Често вярваме, че технологиите или най-новото оборудване осигуряват най-добрата грижа. Но майчината гръд всъщност е най-важна за оптималното развитие на бебето”, посочва Йеника Петерсон, ръководител на проекта в Гевлеборг.
Методът “Без раздяла, независимо от обстоятелствата” се основава на множество научни изследвания и доказан опит и стартира през 2016 година. Неразделянето на новородените и семейството се е превърнало в положителен нов начин на работа и не само родителите, но и персоналът от неонатологичните отделения свидетелстват за неговите благоприятни ефекти.
“Първият миг от живота е критичен момент за новороденото и затова трябва да се стремим да го запазим в близост до майката и семейството, доколкото е възможно, дори ако детето се роди тежко болно”, изтъква Анна Стиф, оперативен директор за детско и младежко здравеопазване.
Процесът на възстановяване е по-труден при раздяла
Проектът „Без раздяла, независимо от обстоятелствата“ насочва вниманието и към това как обичайните практики за раздяла може да имат негативен ефект. В много болници по света майката и бебето биват разделяни дори в различни отделения, ако имат проблеми след раждането. Недоносените бебета се поставят в кувьоз, за да им се осигури необходимата топлина и влага, а майката по различни причини може да няма достъп до него.
“Лишаването от близост с майката и раздялата имат негативен ефект. Има много проучвания, които показват, че ранната раздяла може дори да нанесе вреди”, посочва д-р Нилс Лудвиг, ръководител на проекта и старши лекар в болницата в Худиксвал.
“Изследвания установяват както психологически, така и физически негативни последици за майката и бебето, ако липсва близост. Раздялата може да доведе до по-лошо развитие на детето, до усложнения и нужда от повече грижи и по-дълъг болничен престой. Тя може да причини дори трайни увреждания”, изтъква той.
По-малко използване на кувьози
Ползите от контактът “кожа-до-кожа” и кенгуру-грижата са всепризнати и практиките „Без раздяла, независимо от обстоятелствата“ в болниците в Гевле и Худиксвал също доказват това. “Забелязваме, че имаме все по-малко хоспитализирани деца с ниска телесна температура и кувьозите се използват все по-малко”, посочва Йеника Петерсон.
Неслучайно кенгуру-грижата е известна и като “спасителна прегръдка” – когато са върху гърдите на мама, татко или дори по-големите братчета или сестричета, бебетата регулират телесната си температура, подобряват дишането си, по-спокойни са и наддават по-добре. Освен това, контактът с бактериалната флора на родителите, вместо с болничните бактерии, подпомага недоносените деца да се справят по-добре и с инфекциите, които са особено опасни за крехките им организми.
„След бременността кожата и хормоните на майката са специално адаптирани, за да осигурят на новороденото бебе оптимална грижа „кожа до кожа“, посочва Петерсон.
Ползи за цялото семейство
Методът е допринесъл и семействата да се чувстват по-сигурни и по-доволни, установяват в болниците. При „Без раздяла, независимо от обстоятелствата“ близките са тези, които предоставят грижите, а майката е безопасното място за грижа. Бащата също може да я замести, ако е необходимо.
“Персоналът от неонатологичното отделение идва още на самото раждане и се грижи за детето, докато е в контакт “кожа-до-кожа” с майката. Ако трябва да се осигурят кислород или други медицински грижи, от които бебето се нуждае, всичко се извършва, докато то е на гърдите ѝ. Не е необходимо детето да бъде премествано в неонатологичното отделение и така избягваме раздялата”, разказва Петерсон.
Резултатите показват, че и майките, за които се налага да получат грижи в интензивно отделение, също се възстановяват по-бързо, ако бебето е поставено на гърдите им.
Повече сътрудничество на персонала
Персоналът също е трябвало да реорганизира и преосмисли работата си. Новата практика е позволила на всички да работят по различен начин и си сътрудничат повече с другите отделения. Ако майката или бебето се нуждаят от продължителни грижи, те се преместват заедно в най-подходящото отделение, разказва детската медицинска сестра Кристина Лундин, която работи в неонатологичното отделение в болницата в Гевле. Там персоналът вижда само ползи от новите практики.
“Семействата се чувстват по-сигурни и по-спокойни, когато им е позволено да бъдат заедно от първия момент. Работим по-ефективно и си помагаме повече и между различните отделения”, изтъква тя.
Проектът “Без раздяла, независимо от обстоятелствата” се въвежда от 2016 до 2022 година и в него участват около 150 служители от болниците в Худиксвал и Гевле. Те вече са го превърнали в свой утвърден начин на работа. Методът придобива голяма популярност и в национален мащаб и специалисти от цяла Швеция правят учебни посещения в болниците или канят колегите си, за да разказват за това, което правят.
Източник: www.regiongavleborg.se
Превод и редакция за Фондация “Нашите недоносени деца”: Мария Нориега