Резус-конфликт при бременност възниква, когато има несъвместимост между кръвните групи на майката и бебето.
Съществуват 4 кръвни групи – A, B, AB или O.
Кръвната ни група зависи от комбинацията от гени, наследени от родителите ни. Всяка от тези кръвни групи може да се определи като положителна (+) или отрицателна (-), което се обозначава чрез резус-фактора (Rh). Резус-факторът е вид белтъчна молекула – антиген D, разположен на повърхността на еритроцитите (червените кръвни клетки). За пръв път е открит през 1940 г. от австрийския лекар Карл Ландщайнер и от Александър Винер в маймуните резус, откъдето получава своето име.
Около 85% от хората са с Rh(+) – по повърхността на еритроцитите им се намира антиген D, а останалите 15 % са Rh(-), което означава, че не притежават този антиген. Липсата на антиген D не е патология и не повлиява здравето, но е възможно да даде отражение върху бременността в случите, в които бременната носи отрицателен резус-фактор, а плодът е с Rh(+). Това може да случи, ако бащата има положителна кръвна група.
Усложнения могат да се получат, когато малко количество кръв от плода навлезе в кръвната система на майката по време на бременност или раждане, и тялото на майката започне да произвежда антитела срещу положителните резус-клетки (т.нар. анти Rh (анти-D) антитела от клас IgG). В такъв случай майката развива специфична свръхчувствителност към чужди вещества (сенсибилизация).
Това може да се случи по различни начини:
Някои прегледи по време на бременност могат да бъдат инвазивни като вземане на проби за установяване на хромозомни или генетични увреждания – хорионбиопсия или амниоцентеза (извличане на амниотична течност от утробата)
Вагинално кървене
Спонтанен аборт или медицински аборт
Коремна травма, напр. в резултат на удар в корема
Ако плодът не се е обърнал сам и с лекарска помощ се опитвате да го обърнете в правилната родилно прилежание (с главата надолу)
По време на раждане
Обикновено при първа бременност по-рядко се развива сенсибилизация. Но ако жената забременее повторно и отново плодът има положителна кръвна група, то нейната имунна реакция ще бъде по-остра и тялото ѝще произведе много повече антитела. Тези антитела могат да преминат през плацентата и да унищожат кръвните клетки на плода, което може да доведе до резус-конфликт или хемолитична болестХемолитична анемия е състояние, при което няма достатъчно червени кръвни клетки (еритроцити) в кръвта, и се получава, когато в кръвта настъпи хемолиза (процес на разрушаване на еритроцитите), дължаща се на различни причини. на новороденото. При това състояние антителата срещу Rh белтъка, произведени от майката, разрушават червените кръвни клетки на бебето по-бързо, от колкото могат да бъдат произведени и то може да развие анемиямалокръвие – недостиг на червени кръвни телца и/или хемоглобин в кръвта, жълтеницаиктер - жълто оцветяване на кожата, склерите и лигавиците вследствие повишаване нивото на серумния билирубин и отлагането му в тъканите, чернодробна и сърдечна недостатъчност, или да получи увреждане на мозъка.
В наши дни резус-конфликтът не се случва често, защото обикновено може да се предотврати с поставянето на инжекционен разтвор с анти – D имуноглобулин. На бременните жени се предлагат кръвни тестове за установяване на техния резус-фактор още в началото на бременността.
Имуноглобулинът обикновено се поставя в две дози – около 28 гестационна седмица и до 72 часа след раждането, ако бебето действително се окаже Rh(+).
Инжекциите с Rh имуноглобулин са безопасни както за майката, така и за бебето.
Ако бременната е развила анти-D антитела при предишна бременност, тоест вече е настъпила сенсибилизация, то тогава инжекциите с имуноглобулин няма да помогнат. Бременността ще трябва да бъде проследена по-внимателно, отколкото нормална бременност, и след това бебето ще подлежи на наблюдение след раждането.
Ако плодът развие резус-конфликт, лечението ще зависи от това колко остър е този конфликт. При тежки случаи се налага преливане на кръв на нероденото. След раждането е много вероятно бебето да постъпи в отделението за спешна неонатологична реанимациявъзвръщане към живот, съживяване - съвкупност от специфични мероприятия за поддържане на някои от основните жизнени функции или за корекция на техните остри нарушения.
Лечението на резус-конфликт след раждането може да включи фототерапия, преливане на кръв и инжектиране на разтвор с антитела (интравенозен имуноглобулин), за да се предотврати унищожаването на червените кръвни клетки.
Ако резус-конфликтът не се лекува навреме, в най-лошия случай може да се стигне до това плодът да бъде мъртвороден. При други случаи може да се увреди мозъкът на бебето с последствия в развитието на умения за учене, глухотапълна или частична загуба на слуха или слепота.
Все пак лечението обикновено е ефективно и такива последствия не са често срещани.
Източник: www.pregnancybirthbaby.org.au
Превод за Фондация “Нашите недоносени деца”: Зорница Цонева