Прееклампсията усложнява между 2-4% от бременностите в глобален мащаб.
Този процент зависи от демографските характеристики на изследваното население.
В една трета от случаите това усложнение на бременността води до раждане преди 37 гестационна седмица (нарича се преждевременна прееклампсиязаболяване през бременността, характеризира се с наличие на повишено кръвно налягане, повишен белтък в урината след 20 г.с.), а в две трети раждането настъпва на или след 37 гестационна седмица (нарича се срочна прееклампсия).
Прееклампсията причинява майчина смъртност при 46 000 жени годишно.
Най-сериозните усложнения, които могат да доведат до смърт на майката са еклампсияхипертонично усложнение на бременността, тежка форма на прееклампсия. Протича с пристъпи от гърчове, безсъзнание, хипертония, отоци. Наблюдава се през втората половина на бременността. (гърчове или кома), мозъчен кръвоизлив или инсулт, дисеминирана интраваскуларна коагулациясъсирване (DIC) и HELLPСиндромът на ХЕЛП е рядко, но опасно акушеро-гинекологично заболяване и има симптомите на тежка форма на прееклампсия. Абревиатурата ХЕЛП идва от английските думи хемолитична анемия (Hemolytic anemia), високи чернодробни ензими (Elevated Liver enzymes), ниски тромбоцити (Low Platelet count). За първи... синдром (хемолиза, повишени чернодробни ензими и ниски тромбоцити). Други тежки усложнения включват мозъчен оток, слепота, бъбречна недостатъчност, чернодробна недостатъчност или белодробен отокНатрупване на течност в тъканните и въздушни пространства на белите дробове. Това води до нарушен обмен на газове и може да предизвика дихателна недостатъчност..
Прееклампсията причинява фетална/неонатална смъртност при 500 000 бебета годишно.
Прееклампсията се асоциира с намалено кръвоснабдяване на плацентата и последващо увреждане на растежа на плода и оксигенация и води до повишен риск от мъртво раждане. Освен това, голяма част от жените, които развиват това заболяване изискват преждевременно раждане по показания за майката и/или плода и следователно бебетата са подложени на допълнителни рискове, произтичащи от недоносеността. Те включват неонатална смърт, мозъчен кръвоизлив, гърчове, дихателни и хранителни затруднения, жълтеницаиктер - жълто оцветяване на кожата, склерите и лигавиците вследствие повишаване нивото на серумния билирубин и отлагането му в тъканите, ретинопатияобщ термин за заболявания на ретината и продължителна хоспитализация.
Прееклампсията и еклампсията са свързани в около 25% от мъртвородените и неонаталните смъртни случаи и 15% от новородените с ограничен растеж.
Честота на прееклампсията не се редуцира от спазването на стриктен постелен режим, ограничаване на физическата активност или диетични манипулации, включително ограничаване на приема на сол или добавки с магнезий, цинк, фолиеви витамини С, D и Е или рибено масло. Диетичните калциеви добавки при жени с диети с ниско съдържание на калций може да намали наполовина процента на бременностите усложнени с прееклампсия.
Скринингът за прееклампсия е необходим и изключително важен метод за оценка на високо-рисковите бременности.
- Рисковите фактори включват:
- Напредване на възрастта на майката
- Увеличаване на теглото
- Афро-карибски и южноазиатски расов произход
- Медицинска анамнеза за хронична хипертонияВисоко кръвно налягане
- Захарен диабет
- Системен лупус еритематозус или антифосфолипиден синдром
- Зачеване чрез ин витро опложданепроцес на сливане на две хаплоидни клетки – яйцеклетка и сперматозиод и образуване на диплоидна клетка – зигота
- Фамилна анамнеза или лична анамнеза за прееклампсия.
➛ Рискът при жени при първата им бременност е три пъти по-висок, отколкото при жени с предишни бременности, които не са били усложнени от прееклампсия. Жените, които са имали прееклампсия при първа бременност, са до 10 пъти по-склонни да я развият отново и при втора бременност.
➛ Рискът от прееклампсия е по-нисък при високи, отколкото при ниски жени и е намален при раждащи жени без предишна прееклампсия.
➛ Защитният ефект срещу прееклампсия на предишна бременност без такава намалява с интервала от време между предишната и текущата бременност, така че след 15 години рискът от прееклампсия е приблизително същият като този при нераждали жени.
Подходът на The Fetal Medicine Foundation за скрининг за прееклампсия е да се използва теоремата на Бейс за комбиниране на априорния риск от характеристиките на майката и медицинската история с резултатите от различни комбинации от биофизични и биохимични измервания, направени в различно време по време на бременността.
Този подход предполага, че ако бременността продължи за неопределено време, всички жени ще развият прееклампсия и дали ще го направят или не преди определена гестационна възраст, зависи от конкуренцията между раждането преди или след развитието на това усложнение. Ефектът на променливите от характеристиките на майката и анамнезата и биомаркери е да се модифицира средната стойност на разпределението на гестационната възраст при раждане с прееклампсия, така че:
- При нискорискови бременности разпределението на гестационната възраст се измества надясно, което означава, че при повечето бременности раждането всъщност ще настъпи преди развитието на прееклампсия.
- При високорискови бременности разпределението се измества наляво и колкото по-малка е средната гестационна възраст, толкова по-висок е рискът от прееклампсия.
Профилактичната употреба на ниски дози аспирин за превенция на прееклампсия е проучена задълбочено. Мета-анализ на проучванията показа, че прилагането на ниски дози аспирин при високорискови бременности води до 10% по-ниска честота на прееклампсия. Медицинската препоръка е приема на 150 мг. дневно аспирин от 11-14 гестационна седмица до 36 гестационна седмица. Препоръчително е приема на таблетката да бъде през нощта, а не през деня, тъй като има някои доказателства, че лечението по това време може да бъде по-добро за намаляване на скоростта на прееклампсията.
Употребата на аспирин е свързана с 62% намаляване на честотата на преждевременна прееклапмсия и 82% намаляване на честотата й след 34 гестационна седмица.
Автор: д-р Анна Богданова,
акушер-гинеколог и консултант фетална медицина
Днес е Световният ден на прееклампсията – 22 Май. Ранната оценка на рисковете и ефективната превенция могат да спасят живота на майката и бебето! Дествай навреме! Изследвай се рано! Кампанията е по инициатива на Европейската фондация за грижа за новородените EFCNI.