Когато бебето се роди преди 37-ма гестационна седмица от бременността, то се счита за недоносено. Някои деца, родени близо и около 37-а г.с. може да не проявят никакви забележими проблеми, но други може да имат симптоми и здравословни проблеми, свързани с преждевременното раждане. Седмица след седмица, плодът се развива в майчината утроба и затова времето, прекарано в нея е толкова важно. Ако бебето не се е развило напълно, то може да се роди с незрели органи или да премине през здравословни проблеми след раждането, включително проблеми с мозъка. В тази статия ще намерите описание на някои от тях.
Интравентрикуларен кръвоизлив (IVH)
Интравентрикуларният кръвоизлив (IVH) най-често се наблюдава при недоносените деца, които са родени с тегло по-малко 1,5 кг. Това състояние се появява, защото вените на недоносеното бебе са слаби и може да се спукат в мозъка. Интравентрикуларният кръвоизлив може да причини натрупване на кръв в мозъка, което да засегне нервните клетки. Той често е съпроводен и от респираторни проблеми, които са също резултат от преждевременното раждане.
Симптомите на IVH включват:
- ниски нива на червените кръвни клетки или анемиямалокръвие – недостиг на червени кръвни телца и/или хемоглобин в кръвта;
- изпъкнали или подути меки зони на главичката
- пронизителен плач
- ниска сърдечна честота
- периоди на спиране на дишането или апнеяспиране на дишането, липса на дишане
- гърчове
- слабо сучене при хранене
Лекарите поставят диагнозата за интравентрикуларен кръвоизлив на база на медицинската история, физически преглед и образни изследвания. Те може да включват и ултразвук на главата. Той отчита количеството кръв, което изтича в мозъка на бебето. Следва преценка за степента на кръвоизлива, като колкото по-висока е степента, толкова по-големи може да са щетите в мозъка.
- Първа степен: Кръвоизливът засяга малка част от вентрикулите на мозъка.
- Втора степен: Кървенето е във вентрикулите.
- Трета степен: Кървенето е толкова силно,че причинява уголемяване на вентрикулите.
- Четвърта степен: Кръвоизливът е не само във вентрикулите, но засяга и мозъчната тъкан около тях.
Счита се, че първа и втора степен на интравентрикуларен кръвоизлив не се свързват със сериозни или продължителни симптоми.
За разлика от тях, степените 3 и 4 може да доведат до дълготрайни проблеми. Към момента не съществува специфично лечение за интравентрикуларния кръвоизлив. Вместо това се лекуват симптомите, които се проявяват при това състояние. Не са известни и начини за предотвратяването му.
Перивентрикуларна левкомалация
Състоянието, известно още като PVL, също е свързано с преждевременното раждане. Данните сочат, че перивентрикуларната левкомалация е второто най-често срещано усложнение, свързано с нервната система, при недоносените деца.
PVL разрушава мозъчните нерви, които отговарят за контрола на движенията. Симптомите могат да включват:
- неконтролирани движения или спастични мускули
- мускули, които не се движат
- стегнати мускули
- отслабени мускули
Смята се, че децата, родени с това състояние, са с по-висок риск от церебрална парализа и проблеми в развитието. PVL може също да е свързана с интравентрикуларен кръвоизлив.
Не са известни точните причини за перивентрикуларната левкомалация. Въпреки това е ясно, че PVL поразява бялото вещество на мозъка, което е особено податливо на нарушения.
С по-висок риск от развитие на PVL се считат децата, родени при следните обстоятелства:
- Деца, родени преди 30 г.с.
- При преждевременно разкъсване на феталните мембрани.
- При майката е била диагностицирана инфекция в матката.
Лекарите поставят диагнозата за перивентрикуларна левкомалация на база на медицинската история, физически преглед и образни изследвания. Те може да включват краниален ултразвук и изследване с ядрено магнитен резонанс (ЯМР).
Въпреки че няма лечения за PVL, специалистите могат да препоръчат терапевти, които да помогнат с физическите проблеми или проблемите с развитието на детето.
Церебрална парализа
Смята се, че преждевременното раждане или ниското тегло при раждане, са свързани с по-висок риск от церебрална парализа. Това състояние може да причини необичайни движения и да се отрази на мускулния тонус и стойка на тялото. Симптомите могат да варират от леки до тежки.
Някои от симптомите, свързани с церебралната парализа включват:
- необичайна стойка на тялото
- засегнат обхват на движенията
- затруднено преглъщане
- отпуснатост или скованост на мускулите
- резки движения
- мускулен дисбаланс
- треперене
- нестабилно ходене
Все още не са напълно ясни конкретните причини за развитието на церебрална парализа при децата. Смята се, че колкото по-рано е родено детето, толкова е по-висок рискът от церебрална парализа.
Диагнозата се поставя чрез провеждане на физически преглед, проследяване на реакциите и симптомите на детето, и на база на медицинската история.
Образните изследвания като ЯМР, краниален ултразвук и CT скенер също може да покажат мозъчни изменения. Може да бъде назначен и тест, наречен електроенцефалограма (ЕЕГ), за да се тества електрическата активност на мозъка, ако се появяват пристъпи.
Лечението на церебралната парализа включва:
- лекарства за намаляване на мускулната спастичност
- физиотерапия
- трудова терапия
- говорно-езикова терапия
В някои случаи може да се наложи ортопедична операция за подобряване на обхвата на движение.
Хидроцефалия
Хидроцефалията е състояние, при което се натрупва излишна течност в мозъка. Това причинява разширяване на вентрикулите в мозъка, което увеличава натиска върху мозъчната тъкан.
Хидроцефалията може да възникне като усложнение на интравентрикуларния кръвоизлив. Проявява се както при недоносени, така и при доносени бебета. Точната причина за възникването на състоянието обаче често е неизвестна.
Симптомите варират в зависимост от тежестта му. Те включват:
- обърнати надолу очи
- раздразнителност
- увеличен размер на главата
- бързо уголемяване на главата
- гърчове
- сънливост
- повръщане
Лекарите диагностицират хидроцефалията с помощта на образни техники. Те включват ЯМРI, CT или краниален ултразвук.
Лечението включва поставяне на шънтвръзка между два естествени канала, най-често между кръвоносни съдове, което води до смесване на потоците, които протичат по тях.Основното средство за лечение на хидроцефалията е чрез така наречените шънтиращи системи. Те отвеждат гръбначно-мозъчната течност към някоя др..., който помага за преместването на допълнителната течност от мозъка към друга част на тялото. При някои пациенти с хидроцефалиядумата „hydrocephalus” произлиза от гръцки и се състои от две думи - „hydros”, което означава вода и „cephalus”- глава. Някога това състояние е било нарично „вода в мозъка”. Хидроцефалията представлява състояние, причинено от акумулиране на абнормно голямо количество церебро–спина..., може да се наложи и хирургична намеса, известна като вентрикулостомия. Това е инвазивна процедура, която представлява алтернативен метод за преместване на допълнителна цереброспинална течност (CSF) от мозъка.
Могат ли мозъчните проблеми при недоносеното бебе да бъдат предотвратени?
За съжаление, не винаги има начини, за да се предотврати преждевременното раждане. Препоръчаните редовни пренаталнипреди раждането посещения при специалист обаче са важни за проследяването на здравето на майката и развитието на плода. Лекарят трябва да следи за състояния като прееклампсиязаболяване през бременността, характеризира се с наличие на повишено кръвно налягане, повишен белтък в урината след 20 г.с. и инфекции, които могат да доведат до преждевременно раждане.
Други действия, които може да се предприемат за предотвратяване на преждевременно раждане, включват:
- Избягване на тютюнопушене, прием на алкохол и наркотици.
- Поставяне на противогрипна ваксинапрепарат, получен от живи атенюирани или убити микроорганизми, техните токсини или антигени, който се прилага за създаване на специфичен активно придобит имунитет, която може да намали риска от инфекции
- Поддържане на възможно най-ниски нива на стрес.
- Защита от инфекции чрез следните добри практики:
- Редовно измиване на ръцете със сапун и вода.
- Да не се борави с котешки изпражнения, тъй е известно, че пренасят инфекции.
- Да се избягва консумацията на сурово месо или риба.
- Поддържане на здравословно тегло по време на бременност.
При наличие история на преждевременно раждане в миналото или други рискови фактори, е възможно да се вземе предвид и посещение при специалист, известен като перинатолог. Перинатологът е специализиран във високорискови бременности и проследява много внимателно развитието на бебето и състоянието на майката по време на бременност.
Източник: www.healthline.com
Превод за Фондация “Нашите недоносени деца”: Виктория Лилянова
Преглед и консултация: Д-р Елена Петрова
Photo credit: Freepik