Фондация “Нашите недоносени деца” се включва в световната инициатива “Пурпурна пеперуда”, която помага да се повиши осведомеността и подкрепата при загуба на дете. Древният символ на пеперудата винаги е бил свързан с душата, раждането на живот и прераждането. Именно поради тази причина пеперудата е избрана за символ на проекта “Пурпурна пеперуда” (Purple Butterfly Project) по инициатива на The Skye High Foundation.
В оригиналната си концепция проектът е създаден в знак на съпричастност към семействата, преживели загуба на едно от децата си при многоплодна бременност. Инициативата на фондация “Нашите недоносени деца” обаче ще разшири обхвата ѝ като посвети усилията си на всички семейства, преживели загуба. Нашите пурпурни и бели пеперуди ще бъдат част от инициативата “Да плетем и шием за недоносените бебета”, като присъстват върху шапчици и октоподчета, които ще бъдат дарявани на семействата, преживели загуба. Надяваме се този малък жест, изпълнен с мисъл за тях, да им покаже, че не са сами и да им даде възможността да запазят нещо мъничко като спомен и признание за децата, които макар да не са останали на този свят, завинаги ще бъдат част от тях. Инициативата е и своеобразно допълнение към психологическата подкрепа, която фондацията предлага за родители, преминаващи през толкова травматични събития.
Включете се в инициативата ни
Инициативата ни стартира през март 2023 г. Ако умеете да плетете и искате да се включите в нея, можете да се присъедините към групата ни “Да плетем и шием за недоносените бебета” и да ни изпращате вашите:
- шапчици или октоподчета с пурпурна или бяла пеперуда на адрес гр. София, ул. Майор Димитър Думбалаков №38, ет. 5, за Фондация “Нашите недоносени деца”, тел. 0887 545 446. Ние, от своя страна, ще се погрижим те да достигнат до семействата, преживели загуба като знак на съпричастност и внимание към болката им.
За проекта
Загубата на дете или на повече от едно дете е едно от най-немислимите преживявания. “Пурпурна пеперуда” се заражда в помощ на родителите на близнаци, които са изправени пред много тежка и сложна ситуация, ако едното от бебетата им не се справи, а другото оцелее. Те изпитват смесени емоции на огромна скръб и в същото време на надежда и радост за другото си дете. Времето на престой в неонатологичното отделение също може да е огромно изпитание за тях, тъй като персоналът или другите родители понякога не са запознати с трудната и особена ситуация, през която преминават. Пурпурната пеперуда в тези случай е не само символ, но също така знак и спомен за изгубените братче или сестриче.
Историята зад “Пурпурна пеперуда”
През април 2016 година, Мили Смит и Люис Кан стават родители на еднояйчни близначки – Кали и Скай, родени в 30 г.с. Още в началото на бременността те разбират, че Скай (от англ. Небе) е с дефект на невралната тръба, известен като аненцефалия и няма да оцелее за дълго след раждането. Малката Скай успява да живее само 3 часа и си отива в прегръдките на родителите си. Родена преждевременно, сестричката ѝ Кали остава за седмици в неонатологичното отделение, преди да се прибере у дома.
Именно по време на престоя в неонатологията, у Мили и Люис се ражда идеята за пурпурната пеперуда. Те забелязват, че само след месец персоналът спира да говори за Скай, а другите родители около тях дори не подозират за загубата им.По същото време отделението посещават още 3 семейства, на които са се родили близнаци. И един ден една от майките се обръща съвсем непредубедено към Моли с изречението: “Ти си такава късметлийка, че нямаш близнаци”…
След този така болезнен момент, Моли решава да създаде проекта “Пурпурна пеперуда” 🦋. Тя иска да бъде сигурна, че това никога повече няма да се повтори и други родители няма да изпадат в същата ситуация. Тя избира лилавата пеперуда като символ за загубата на дете, родено от многоплодна бременност. Спомен за всички деца, които са “отлетели” от тази земя и цвят, който може да представя момичетата и момчетата.
Въпреки че проектът е “роден” в Обединеното кралство, той бързо се разпространява по целия свят. В него досега са се включили над 300 болници и той получава широка подкрепа и сред медицинските специалисти.
Пурпурна пеперуда в България
Идеята да се включим в проекта “Пурпурна пеперуда”, достигна до Фондация “Нашите недоносени деца”, благодарение на историята на Димана, майка на близнаци, загубила едното от бебенцата си при раждането. Филип и Адриан се раждат на 7 октомври 2021 година, но Адриан така и не проплаква след като се появява на бял свят, заради интраутериннавътрематочна, вътре в маткатаасфиксиянарушаване на дихателния процес, което води до липса или недостиг на кислород в мозъка; задушаване; интрапартална асфиксия - задушаване по време на раждане; липса на кислород по време на раждане, предизвикана от истински възел на пъпната връв.
“През декември 2021 ми попадна информация за дарителска кампания, озаглавена „Когато семейството се сблъска с немислимото, подари подкрепа“. Нямаше как да я подмина, защото аз можех да си позволя услугите на психолог и знаех колко е важно всеки родител, преживял загуба, да има достъп до този ресурс”, споделя Димана. “Чрез тази кампания попаднах на Фондация „Нашите недоносени деца“ и си помислих: „Добре, че има хора като тях, които осъзнават, че загубите се случват и се стараят да подкрепят родителите в този момент“.
Димана смята, че е особено важно в обществото да има повече разбиране за това, че понякога бебета не се прибират вкъщи след раждането и през какво преминават родителите им.
“Мечтая лекарите и акушерките да знаят как могат да подкрепят един родител, на който току-що му е отнето детето и всичките мечти за живота с това дете. Мечтая в болниците да осъзнаят, че както родилката, загубила бебе от едноплодна бременност трябва да бъде пощадена като не бъде настанена в родилното отделение, така и майката, загубила близнак има нужда да бъде предпазена”, споделя тя.
Според Димана целта на символа с пурпурна пеперуда е точно това – да предпази майката, да е индикация, че детето е близнак, да не трябва родителите да избират дали да споделят тази информация или да си замълчат, защото нямат сили да го кажат на глас, да има къде да бъде написано името и на другото им дете, доказвайки че то е съществувало и ще бъде помнено.
“Благодаря на всички във фондацията за големите ви сърца, затова, че приехте с отворени обятия идеята ми и затова, че сте до родителите, които имат нужда от подкрепа. Надявам се заедно с вас и с доброволците, да накараме поне няколко семейства да се чувстват по-малко сами и по-разбрани, когато са изправени пред немислимото, както самите вие го бяхте определили в кампанията, която ме „запозна“ с Фондация “Нашите недоносени деца”.”
За нас е чест и е особено важно да подкрепим и семействата в България с тази инициатива.